Analiza produkcji: dane, jako fundament zarządzania produkcją w Fabryce 4.0

Współczesny, w znacznej mierze zautomatyzowany przemysł, nie może już funkcjonować w odseparowaniu od danych. Informacje na temat parametrów pracy poszczególnych elementów linii produkcyjnej dają przewagę konkurencyjną i pozwalają na bieżąco optymalizować kluczowe procesy. Ważne jest przy tym to, aby nie tylko zapisywać dane, ale także je monitorować i analizować, wyciągać z nich konkretne wnioski i wykorzystywać je m.in. dla zwiększenia wydajności, poprawy jakości, oraz bezpieczeństwa pracy.

Najważniejszym zagadnieniom związanym z analizą produkcji przyglądamy się w artykule przygotowanym przez ekspertów RAControls.

Wyzwanie: gromadzenie danych i wykorzystywanie ich do poprawy efektywności produkcji

W każdym przedsiębiorstwie, które korzysta z szeroko pojętej automatyki przemysłowej, generowane są ogromne ilości danych. Wyzwanie stanowi jednak fakt, że są one zapisywane w różnych miejscach i formatach, co utrudnia ich analizę oraz wykorzystywanie na potrzeby produkcji. 

Przedsiębiorstwa przemysłowe powinny zatem dążyć do wypracowania schematu, który umożliwi im maksymalne wykorzystanie zebranych danych na potrzeby zwiększenia wydajności, obniżenia kosztów oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa – innymi słowy zoptymalizowania procesów produkcyjnych.

Modelowe zarządzanie danymi w przedsiębiorstwie odbywa się na pięciu poziomach:

  1. Odczyt danych.
  2. Rejestracja danych.
  3. Kontekstualizacja danych.
  4. Wizualizacja danych.
  5. Analiza danych.

Sam proces analizy danych można podzielić na kilka obszarów:

  • Analityka opisowa – czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „co się stało”.

  • Analityka diagnostyczna – pozwalająca ustalić, dlaczego doszło do jakiegoś zdarzenia.

  • Analityka predykcyjna – odpowiada na pytanie „co się stanie”, gdy konkretne działanie lub proces będzie kontynuowany. Analityka predykcyjna bazuje zarówno na danych aktualnych, jak i historycznych.

  • Analityka perspektywiczna – na tym etapie, dzięki zebranym i przeanalizowanym dotychczas danym, możemy określić, że coś się stanie, a także wywnioskować co należy zrobić, aby do takiego zdarzenia nie dopuścić.

Wdrożenie odpowiedniego procesu analizy danych w przedsiębiorstwie to oczywiście złożone zadanie. Warto jednak pamiętać, że tego typu projekty realizuje się etapami, a odpowiednie narzędzia oraz wsparcie ekspertów pomagają znacząco przyspieszyć cały proces i zredukować związane z nim ryzyka. Korzyści wynikające z wdrożenia odpowiedniego modelu analizy danych w przedsiębiorstwie, takie jak poprawa efektywności produkcji oraz zwiększenie konkurencyjności firmy, przemawiają za tym, a by podjąć się wyzwania.

Zbieranie, wizualizowanie i analizowanie danych wymaga nie tylko wdrożenia odpowiedniego oprogramowania, ale także m.in. zidentyfikowania miejsc, z których pochodzą najbardziej wartościowe dane, przeszkolenia pracowników odpowiedzialnych za interpretowanie pozyskanych informacji oraz zapewnienia niezawodnych połączeń sieciowych, w tym wykorzystania technologii EtherNet/IP.

W dalszej części artykułu omówimy rekomendowane przez RAControls rozwiązania, które umożliwiają zbieranie, przetwarzanie, wizualizowanie i analizowanie danych w zakładzie.

Niezawodne technologie wspierające analizę produkcji

Aby zbieranie danych nie było tylko „sztuką dla sztuki”, działaniem bezcelowym, nieprzynoszącym wymiernych rezultatów, należy wdrożyć rozwiązania umożliwiające efektywne wykorzystanie danych w przedsiębiorstwie i zastosowanie ich do celów bezpośrednio związanych z poprawą wydajności produkcji oraz konkurencyjności zakładu.

Potrzeba zatem rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie pozyskiwanie danych u źródła, odczytanie ich z odpowiednich urządzeń, zapisanie w spójnym formacie, przechowanie w bezpiecznym miejscu, a na końcu zwizualizowanie.

RAControls rekomenduje rozwiązania firmy Rockwell Automation, będącej światowym liderem w dziedzinie automatyki przemysłowej i technologii dla transformacji cyfrowej przemysłu. Oprogramowanie Rockwell Automation oferuje szereg narzędzi do analizy i wizualizacji danych (od podstawowych dodatków, aż po zaawansowane narzędzia autonomiczne), co pozwala dopasować konkretne rozwiązanie do rzeczywistych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

W jaki sposób najnowsze technologie pomagają producentom przeciwdziałać nieplanowanym przestojom i zwiększać wydajność produkcji? Poznaj Fabrykę 4.0 w trakcie interaktywnego spotkania z RAControls.
dowiedz się więcej...

1/4
2/4
3/4
4/4

FactoryTalk Historian

FactoryTalk Historian to zaawansowana baza danych, która służy do zapisu parametrów produkcyjnych. Jej zadaniem jest archiwizowanie danych niezbędnych do efektywnego zarządzania produkcją. Oferuje narzędzia do raportowania i prezentacji zmiennych procesowych w postaci trendów, które umożliwiają ciągły podgląd danych zarówno z pojedynczej maszyny, jak i całej linii produkcyjnej czy całego przedsiębiorstwa.


FactoryTalk Historian jest uważana za najlepszą tego typu bazę danych na rynku. Warto podkreślić, że jest w pełni zintegrowana z FactoryTalk View.

Istotną zaletą korzystania z FactoryTalk Historian jest możliwość zredukowania rozmiaru pamięci bazy danych od 1/5 do nawet 1/10 w porównaniu z uniwersalnymi rozwiązaniami bazodanowymi, co przekłada się na znaczące oszczędności. Aplikacja umożliwia również szybkie pozyskanie zgromadzonych danych, w tym udostępnienie ich do systemów wyższego rzędu.

FactoryTalk View

FactoryTalk View to oprogramowanie do tworzenia systemu wizualizacji SCADA.

Narzędzie umożliwia budowanie zarówno pojedynczych aplikacji, jak i rozbudowanych systemów z wieloma klientami i serwerami, redundancją oraz logowaniem danych do bazy SQL.

FactoryTalk View to podstawowe narzędzie logowania danych, które stanowi platformę łączącą całe oprogramowanie FactoryTalk. Umożliwia zapis danych do plików lub do bazy MsSQL, oferuje wizualizację danych na trendach lub w tabelach oraz pozwala na zapis danych bez ograniczeń w ramach licencji.

Ciekawą funkcjonalnością FactoryTalk View jest Trendpro, czyli najprostsza wersja wizualizacji danych dla użytkowników SCADA.

PI Vision

PI Vision to dodatek do pakietu FactoryTalk Historian, stanowiący narzędzie do wizualizacji danych, które umożliwia edycję i tworzenie raportów ad-hoc.


Stanowi wygodną w obsłudze platformę webową pozwalającą użytkownikom w szybki i prosty sposób udostępniać wizualizacje, co ułatwia pracę szczególnie w zespołach rozproszonych.

ThingWorx – przemysłowa platforma Internetu Rzeczy

Najbardziej zaawansowane oprogramowanie do analizy produkcji od firmy PTC. Jest to kompleksowa platforma IOT, która umożliwia gromadzenie i analizowanie ogromnych ilości danych z wielu lokalizacji i różnych źródeł. W ramach platformy istnieje możliwość łączenia pozyskanych danych i przeprowadzania ich zaawansowanych analiz. Narzędzie pozwala również na szybkie i łatwe połączenie danych z urządzeń oraz maszyn z systemami korporacyjnymi, zarządzanie procesami produkcyjnymi oraz na zdalną kontrolę urządzeń.


Więcej o platformie ThingWorx przeczytać można w artykule ThingWorx, czyli przemysłowa platforma IoT. Co warto o niej wiedzieć?

Podsumowanie

Zbieranie, przetwarzanie, wizualizowanie i analizowanie danych jest niezbędne dla rozwoju, digitalizacji i poprawy efektywności fabryk.

RAControls oferuje swoim klientom szereg rozwiązań pozwalających wykorzystać olbrzymi potencjał drzemiący w danych  oraz w procesie optymalizacji  procesów produkcyjnych.

Eksperci RAControls, promotora innowacji w przemyśle, od lat pomagają przedsiębiorstwom na różnym etapie rozwoju, zwiększać wydajność produkcji dzięki lepszemu wykorzystaniu danych i innowacyjnych technologii.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcą RAControls. 

Noemi Kluz, Information Solution Business Development Manager

email: nkluz@racontrols.pl  |  tel.: +48 504 849 358

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt - audyty i usługi