ThingWorx, czyli przemysłowa platforma IoT. Co warto o niej wiedzieć?

Gromadzenie, wizualizowanie i analizowanie danych to kluczowe działania wpisujące się w koncepcję Przemysłu 4.0. Spośród dostępnych narzędzi umożliwiających pozyskiwanie i wizualizację danych z produkcji, szczególną uwagę warto zwrócić na rozwiązanie ThingWorx. Jest to zaawansowana platforma IoT dla przemysłu, której funkcjonalności i zastosowaniu przyglądamy się w artykule RAControls.

Czym jest ThingWorx?

ThingWorx to jedna z najlepszych i najchętniej wybieranych platform Internetu Rzeczy, która została opracowana na potrzeby przedsiębiorstw przemysłowych. Platforma IIoT umożliwia połączenie tysięcy urządzeń i aplikacji przemysłowych z systemami korporacyjnymi,  oferując wsparcie dla takich zadań i procesów, jak:

 • Analiza danych – zapewnia wgląd w ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym;

 • Zdalne zarządzanie urządzeniami i procesami poprzez dedykowane aplikacje i proste w obsłudze interfejsy użytkownika;

 • Zarządzanie predykcyjne – dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) i silników uczenia maszynowego;

 • Tworzenie cyfrowych bliźniaków – cyfrowe replikowanie urządzeń, maszyn, linii produkcyjnych czy nawet całej fabryki.

Ważną przewagą platformy nad innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami jest możliwość jej pełnej integracji z takimi technologiami jak rozszerzona rzeczywistość (AR).

ThingWorx jest platformą typu low-code, posiada wbudowane rozszerzenia oraz komponenty wizualne, dzięki którym korzystanie z narzędzia nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej. Zapewnia to dostęp do danych i narzędzi analitycznych pracownikom na różnych poziomach organizacji.

(c) Rockwell Automation. Więcej informacji w filmie (poniżej)

Najważniejsze funkcje platformy ThingWorx

Platforma przemysłowa ThingWorx oferuje szereg funkcji przydatnych w każdym przedsiębiorstwie korzystającym z technologii automatyzujących produkcję. Najważniejsze z nich to:

 1. Wsparcie technologii IIoT – platforma pozwala na tworzenie i wdrażanie przemysłowych rozwiązań IoT, które wspomagają proces wprowadzania na rynek nowych produktów. ThingWorx umożliwia integrację danych pochodzących z wielu różnych źródeł oraz pozwala na tworzenie dedykowanych raportów i pulpitów nawigacyjnych dostosowanych do konkretnych uprawnień i ról w organizacji.

 2. Analityka przemysłowa – kluczową funkcją ThingWorx jest możliwość gromadzenia, przetwarzania i analizowania danych, co daje olbrzymią przewagę konkurencyjną, pozwala efektywniej zarządzać produkcją, przewidywać zagrożenia oraz im przeciwdziałać.

 3. Wizualizacja danych – bardzo przydatną funkcją ThingWorx jest możliwość graficznego przedstawienia zgromadzonych danych, co ułatwia ich interpretację i analizę. Platforma umożliwia przedstawianie danych w postaci różnego rodzaju wykresów i modeli.
  Warto wspomnieć również o funkcji generowania dynamicznych, skalowalnych dashboardów, które mogą zostać zoptymalizowane dla stron internetowych, urządzeń mobilnych czy rozwiązań AR. Jako platforma typu low-code, Thingworx jest narzędziem prostym w obsłudze i nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej.

 4. Zarządzanie wdrożeniami – ThingWorx oferuje dostęp do portalu Solution Central, z poziomu którego zarządzać można wdrożeniami na wielu platformach i w wielu lokalizacjach. Znacząco zwiększa to produktywność, szczególnie w dobie powszechnej pracy zdalnej i w zespołach rozproszonych.

ThingWorx jest platformą typu low-code, co pozwala znacząco przyspieszyć proces wdrożenia rozwiązań IIoT w przedsiębiorstwie.

Korzyści z wdrożenia ThingWorx w przedsiębiorstwie

Platforma Thingworx napędza innowacyjność, rewolucjonizuje proces wdrażania nowych aplikacji i rozwiązywania kompleksowych problemów.

Implementacja Thingworx przynosi przedsiębiorstwom szereg długofalowych korzyści, takich jak:

 • Wzrost przychodów dzięki dostępowi do danych, które pomagają podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje biznesowe i przyczyniają się do wzrostu produktywności przedsiębiorstwa;

 • Ograniczenie kosztów wynikające z optymalizacji procesów i poprawy wydajności produkcji;

 • Poprawa jakości produktów dzięki dostępności danych, które pozwalają trafniej identyfikować obszary wymagające poprawy i szybciej wdrażać nowe aplikacje oraz systemy;

 • Osiągnięcie przewagi konkurencyjnej z pomocą innowacyjnych technologii i rozwiązań IIoT.

ThingWorx zapewnia bezpieczne i stabilne połączenie z urządzeniami, aplikacjami oraz systemami w przedsiębiorstwie dzięki szyfrowanej, uwierzytelnionej komunikacji z użyciem protokołów SSL i TPL.

ThingWorx jest rozwiązaniem firmy PTC – światowego lidera technologicznego, producenta oprogramowania i strategicznego partnera firmy Rockwell Automation. RAControls rekomenduje platformę IIoT klientom, którzy są zdecydowani na inwestycję w obszarze automatyzacji procesów przemysłowych, w szczególności gromadzenia, wizualizowania i analizowania danych niezbędnych do stałego podnoszenia wydajności i konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Zapraszamy również do lektury innego artykułu, w którym eksperci RAControls wyjaśniają znaczenie gromadzenia i wykorzystywania danych produkcyjnych oraz omawiają inne rozwiązania dedykowane tworzeniu baz danych, ich wizualizacji oraz analizie.

zobacz więcej…

W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls. 

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt