Rozdzielnice kasetowe MCC Rockwell Automation: najlepszy wybór na potrzeby dystrybucji i rozdziału energii

Praca systemu automatyki przemysłowej wymaga nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej. Ciągłość zasilania pomagają zapewnić rozdzielnice kasetowe MCC, których zadaniem jest przede wszystkim dystrybucja i rozdział energii. Od sprawności rozdzielnic w głównej mierze zależy bezawaryjna praca poszczególnych maszyn, jak i całych linii produkcyjnych. Stąd też decydując się na inwestycję w  rozdzielnice kasetowe MCC, warto postawić na urządzenia światowej klasy.

RAControls rekomenduje swoim klientom wybór rozdzielnic lidera rynku automatyki przemysłowej – firmy Rockwell Automation. Poniżej przedstawiamy przegląd wybranych rozwiązań naszego partnera.

Czym dokładnie są rozdzielnice kasetowe MCC?

Rozdzielnice kasetowe, w odróżnieniu od tradycyjnych rozdzielnic, składają się nie tylko z modułów stacjonarnych, ale także z modułów wysuwnych, dzięki czemu w przypadku awarii jednego urządzenia czy maszyny na linii produkcyjnej, nie ma konieczności wyłączania całego układu – wystarczy wymienić tylko uszkodzony moduł.

Rozdzielnice marki Allen-Bradley serii MCC CENTERLINE 2500 od firmy Rockwell Automation pełnią ponadto funkcję inteligentnych urządzeń zabezpieczających, które wykorzystuje się nie tylko do dystrybucji i rozdziału energii, ale także do sterowania silnikami. Stanowią one zatem niezbędny element każdego systemu automatyki przemysłowej, który ma na celu zautomatyzowanie pracy maszyn oraz kluczowych procesów produkcyjnych.

Gdzie stosuje się rozdzielnice MCC?

Kasetowe rozdzielnice typu MCC najczęściej wykorzystywane są na obiektach i w zakładach przemysłowych, w których awaria pojedynczego urządzenia może skutkować zatrzymaniem całej linii produkcyjnej i generować znaczące straty dla firmy. Często są to zatem przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej, stalowej, produkcji szkła czy też firmy z branży chemicznej.

RAControls rekomenduje rozdzielnice kasetowe MCC CENTERLINE

Rekomendowane przez RAControls rozdzielnice kasetowe MCC CENTERLINE firmy Rockwell Automation są urządzeniami najwyższej światowej klasy, w których zaimplementowano wiele unikalnych oraz autorskich rozwiązań. To doskonała inwestycja w niezawodność zaplecza technologicznego zakładu oraz bezpieczeństwo maszynowe. Rozdzielnice CENTERLINE charakteryzują się wysoką bezawaryjnością, skalowalnością, łatwością podłączenia, rozbudowanymi funkcjami diagnostycznymi oraz rozwiązaniami ograniczającymi do minimum czas potrzebny na usunięcie awarii.

Nisko- i średnionapięciowe modułowe rozdzielnice napędowe CENTERLINE są dostępne w wersji konwencjonalnej, jak i sieciowej oraz z systemem ArcShield spełniającym wymogi standardu IEEE C37.20.7. Do najważniejszych funkcji tych urządzeń zaliczymy:

 • Dystrybucja i rozdział energii elektrycznej;
 • Sterowanie silnikami;
 • Moduły wysuwne i stacjonarne dla lepszego dopasowania do potrzeb aplikacji;
 • Zaawansowane funkcje diagnostyczne, możliwość zdalnego wykrywania i usuwania usterek;
 • Najwyższa jakość wykonania i niezawodność;
 • Inteligentne zabezpieczenia, w tym technologia ArcShield redukująca ryzyko wyładowań łukowych (bezpieczeństwo obsługi).

Warto podkreślić, że rozdzielnice MCC CENTERLINE marki Allen-Bradley od Rockwell Automation mogą zostać w prosty sposób zintegrowane z przemiennikami częstotliwości z rodziny PowerFlex, interfejsami we/wy, inteligentnymi siłownikami i innymi urządzeniami podłączonymi do sieci EtherNet/IP, zgodnie z koncepcją Connected Enterprise.

Connected Enterprise to przyjazna w obsłudze architektura oparta na powszechnie już dziś wykorzystywanym standardzie komunikacyjnym EtherNet/IP. Koncepcja „połączonego przedsiębiorstwa”, w którym obszar zarządzania produkcją przenika się z systemami IT, pomaga zwiększać wydajność pracy i obniżać koszty operacyjne. Sieć EtherNet/IP może mieć topologię liniową, gwiaździstą, jak i pierścieniową. Z kolei funkcjonalność DLR zwiększa niezawodność komunikacji, zabezpieczając przed nieplanowanymi przestojami.

Allen-Bradley MCC CENTERLINE 2500

Modułowa rozdzielnica niskiego napięcia MCC CENTERLINE 2500 – uniwersalny wybór

Spośród kilku modeli rozdzielnic kasetowych MCC firmy Rockwell Automation, szczególnie chętnie wybieranym urządzeniem jest CENTERLINE 2500. Te modułowe rozdzielnice napędowe zostały zaprojektowane z myślą o szerokiej gamie wymagań, jakie występują w różnych sektorach przemysłu.

Warto tutaj zwrócić uwagę na kompaktową budowę rozdzielnicy oraz zastosowanie certyfikowanych rozwiązań, pozwalających na bezawaryjną i efektywną pracę nawet w najbardziej wymagających aplikacjach,

Oto najważniejsze cechy i zalety rozdzielnicy kasetowej MCC CENTERLINE 2500:

 • Może zawierać zarówno moduły wysuwane, jak i stacjonarne (do 24 modułów w jednej kolumnie);
 • Zaprojektowana zgodnie z normą IEC 61439-2;
 • Rozdzielnica jest dostarczana w postaci zintegrowanego systemu zasilania i sterowania napędami, ze wstępnie skonfigurowaną infrastrukturą EtherNet/IP – co przekłada się na krótszy czas montażu i uruchomienia;
 • Dzięki technologii IntelliCENTER zapewniona jest szybsza i łatwiejsza integracja z nadrzędnym systemem sterowania (wykorzystanie wbudowanej komunikacji sieciowej);
 • System zasilania z trój- lub czteroprzewodową szyną zbiorczą;
 • System ArcShield, który ogranicza zagrożenia związane z wewnętrznymi wyładowaniami łuków;

Warto dodać, że rozdzielnice kasetowe MCC CENTERLINE 2500 oferują szereg rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa maszynowego, by wymienić tylko łukoochronne zatrzaski (w ramach opcji ArcShield), zaawansowane funkcje diagnostyczne oprogramowania IntelliCENTER czy rozwiązania blokujące, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo we wszystkich czterech pozycjach modułu (podłączony, test, odłączony oraz wyjęty).

Jeśli są Państwo zainteresowani doborem i wdrożeniem odpowiedniej rozdzielnicy kasetowej MCC w Państwa zakładzie, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcą RAControls, który udzieli Państwu szczegółowych informacji na temat dostępnych rozwiązań marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation.

Więcej informacji na temat rozdzielnic MCC CENTERLINE udziela:

Tomasz Depta, Systemy Napędowe, Komponenty Elektryczne

kom.: +48 691 780 137 | e-mail: tdepta@racontrols.pl

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt