Edge Computing – co warto wiedzieć?

Edge Computing to – w wolnym tłumaczeniu – przetwarzanie brzegowe. Mamy tutaj do czynienia z zaawansowaną technologią, pozwalająca na przetwarzanie danych i aplikacji w taki sposób, aby znajdowały się one jak najbliżej punktu, w którym są zbierane i używane. To kluczowe zagadnienie w kontekście wdrażania idei Internetu Rzeczy (IoT). Więcej o tym piszemy w naszym artykule.

Czym dokładnie jest Edge Computing?

Sama nazwa tej koncepcji odnosi się do brzegu sieci, czyli sposobu przetwarzania i przechowywania danych przez urządzenia końcowe w ich bezpośrednim pobliżu. Innymi słowy: mamy tutaj do czynienia z siecią mikrocentrów danych, które przetwarzają i przechowują dane, aby ostatecznie przesłać tylko ich niezbędną część do centralnej bazy w chmurze obliczeniowej lub w fizycznym centrum danych znajdującym się w konkretnym przedsiębiorstwie.

Dzięki technologii Edge Computing możliwe jest znaczące ograniczenie zapotrzebowania na przepustowość sieci. Przyspiesza to proces analizy danych w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia automatyzacji produkcji.

Przetwarzanie danych w pobliżu miejsca ich powstania (np. w kontrolerach czy w urządzeniach pracujących w sieci IoT) oszczędza czas i wyklucza ryzyko opóźnień, a tym samym krytycznych błędów spowodowanych niekompletnością danych wymienianych pomiędzy urządzeniami.

Dlaczego konieczne jest korzystanie z technologii Edge Computing?

Obecnie koncepcja Edge Computing wciąż jest traktowana w kategorii jedynie uzupełnienia dla technologii chmurowej. To może się jednak wkrótce zmienić i za jakiś czas będziemy już mówić o dwóch alternatywnych rozwiązaniach. Wszystko dlatego, że mechanizm przekazywania, przetwarzania i przechowywania danych obliczeniowych w obecnie rozumianej chmurze staje się niewydolny ze względu na ogromną ilość danych generowanych przez współczesne aplikacje.

Technologia cloudingowa jest bardzo praktyczna i daje nam dostęp do niemal nieograniczonych zasobów, ale wąskim gardłem okazuje się być przepustowość sieci. Dopóki nie upowszechni się Internet 5G, dopóty będziemy obserwować coraz większe problemy ze sprawnym obiegiem danych cyfrowych. To poważne zagrożenie dla rozwoju gospodarki, która już dziś w dużej mierze jest oparta na automatyzacji, a trend ten będzie się szybko rozwijać.

Coraz częściej mówi o upowszechnieniu transportu autonomicznego, o realizacji idei smart cities – wszystko to wymaga ogromnych zasobów sieciowych dla zapewnienia błyskawicznej komunikacji pomiędzy urządzeniami. Edge Computing może stanowić rozwiązanie tego problemu, zapewniając wymianę danych w bezpośredniej bliskości korzystających z nich aplikacji.

Warto w tym miejscu przytoczyć analizę, z której wynika, że dla zapewnienia niezakłóconej wymiany danych bez żadnych istotnych opóźnień, odległość pomiędzy użytkownikiem a miejscem przetwarzania danych nie może przekraczać 150 kilometrów. Jest to fizycznie niemożliwe w świecie, jaki sobie wyobrażamy –  funkcjonującym w jednej wielkiej sieci. Właśnie dlatego tak silny akcent kładzie się dziś na technologię Edge Computing.

Zastosowanie Edge Computing w przemyśle

Nowoczesny przemysł jest głównym beneficjentem technologii Edge Computing. Znajduje ona zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie, które już dziś wykorzystuje rozwiązania z dziedziny automatyzacji i robotyzacji.

Sprawna autonomiczna praca różnego rodzaju urządzeń wymaga ich perfekcyjnej, niezakłóconej komunikacji – wymiany danych. Można to robić za pośrednictwem standardowej chmury obliczeniowej, natomiast rodzi to ryzyko wspomnianych już opóźnień, co może się negatywnie odbić na jakości produkcji oraz bezpieczeństwie pracy na terenie zakładu.

W związku z powyższym RAControls rekomenduje zastosowanie technologii Edge Computing, której wdrożeniem pomagają się nasi eksperci. Przyniesie to szereg korzyści dla przedsiębiorstwa inwestującego w rozwiązania z dziedziny Przemysłu 4.0, w tym:

  • ograniczenie lub wręcz wyeliminowanie opóźnień w przesyłaniu i przetwarzaniu danych niezbędnych do zachowania ciągłości produkcji,
  • możliwość pełnego zautomatyzowania pracy zakładu nawet przy ograniczonej przepustowości łącza internetowego,
  • ograniczenie zużycia danych,
  • o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa danych, zmniejszenie ryzyka krytycznych awarii spowodowanych np. atakami zewnętrznymi,
  • brak konieczności korzystania z usług podmiotów trzecich, co zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zredukować prawdopodobieństwo np. wycieku poufnych informacji.

Rozwiązania Edge Computing dostępne w ofercie RAControls

Zespół RAControls ma duże doświadczenie we wdrażaniu technologii Edge Computing w zakładach przemysłowych. Dzięki udzielonemu wsparciu wielu naszych klientów skróciło czas przestojów i zredukowało koszty projektowania oraz konserwacji, jednocześnie podnosząc wydajność produkcji.

Oferta RAControls obejmuje zaawansowane rozwiązania z dziedziny Edge Computing m.in. od Rockwell Automation, w tym komputery przemysłowe, wyświetlacze wielkoformatowe, wyświetlacze przemysłowe, serwery czy kompletne skalowane systemy komputerowe.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – przedstawimy szczegóły usługi wdrożenia rozwiązań Edge Computing w Państwa przedsiębiorstwie.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt - audyty i usługi