Napędy niskiego napięcia: przegląd przemienników z rodziny PowerFlex

PowerFlex to ceniona rodzina przemienników niskiego napięcia, która obejmuje wiele modeli znajdujących zastosowanie w licznych aplikacjach przemysłowych. Eksperci RAControls rekomendują te przemienniki swoimi klientom z uwagi na ich niezawodność, rozbudowaną funkcjonalność, pełne wsparcie serwisowe producenta oraz szerokie możliwości adaptacji do danej aplikacji napędowej.

W tym artykule bliżej przyglądamy się trzem popularnym seriom przemienników PowerFlex, czyli 525, 753 oraz 755. Zapraszamy do poznania kluczowych cech i zalet tych napędów niskiego napięcia.

Dlaczego warto zastosować przemienniki częstotliwości z rodziny PowerFlex?

Przemienniki PowerFlex marki Allen-Bradley  znajdują zastosowanie w praktycznie każdym typie aplikacji napędowych, od tych najprostszych po najbardziej wymagające. Oferują szereg zalet, spośród których warto wyróżnić:

  • Rozbudowaną funkcjonalność;
  • Wbudowany moduł logiczny, który pozwala precyzyjnie dopasować przemiennik do danej aplikacji napędowej;
  • Uproszczona konfiguracja, co znacząco skraca czas potrzebny na uruchomienie przemiennika;
  • Zwiększenie bezpieczeństwa aplikacji napędowej poprzez zastosowanie zaawansowanych opcji bezpieczeństwa funkcjonalnego;
  • Zwiększenie produktywności i niezawodności systemu dzięki wykorzystaniu mechanizmów diagnostyki predykcyjnej;
  • Mechanizm automatycznego uruchomienia przemiennika po wymianie upraszcza obsługę serwisową;
  • Lepsza odporność na niekorzystne warunki środowiskowe dzięki wzmocnionej konstrukcji (lakierowane karty elektroniki w przemysłowej klasie 3C2);
  • Intuicyjna i nieskomplikowana integracja z systemami sterowania marki Allen-Bradley;
  • Możliwość zarządzania przemiennikiem za pomocą bezpłatnego oprogramowania CCW;

W dalszej części artykułu omawiamy kluczowe funkcje najpopularniejszych przemienników częstotliwości z rodziny PowerFlex, czyli modeli 525, 753 oraz 755, które znajdą zastosowanie w większości aplikacji napędowych.

Przemienniki PowerFlex 525

Seria PowerFlex 525 obejmuje przemienniki o innowacyjnej, modułowej budowie. Są to kompaktowe urządzenia, które posiadają wbudowaną kartę sieci EtherNet/IP, funkcję bezpiecznego wyłączenia momentu (STO) oraz możliwość konfiguracji za pomocą portu USB.

Przemienniki te mogą pracować w wymagających warunkach przemysłowych (w temperaturze od -20oC do +70oC). Oferują szeroką gamę algorytmów sterowania silnikiem, obejmującą tryb sterowania skalarnego, wektorowego bezczujnikowego (SVC), oraz możliwość sterowania silnikami z magnesami trwałymi. Cechy te decydują o uniwersalności zastosowania tych przemienników.

Przemienniki częstotliwości PowerFlex 525 są dostępne w wielu wariantach konfiguracji napięcia zasilającego z zakresu 100-600 V AC, zarówno w wykonaniu przystosowanym do zasilania 1-fazowego jak i 3-fazowego.  

Przemienniki PowerFlex 753

Seria PowerFlex 753 marki Allen-Bradley jest dedykowana do bardziej zaawansowanych oraz wymagających aplikacji napędowych pracujących w zakresie mocy do 270 kW (477 A). Przemienniki te są dostępne w zakresie napięć zasilających od 200 do 690 V AC.

Jedną z ich kluczowych zalet jest szybka oraz intuicyjna konfiguracja oraz integracja z układem sterowania marki Allen-Bradley. Modele PowerFlex 753 standardowo są dostępne z wbudowanym zestawem I/O (wejść oraz wyjść), co jest ważną informacją dla producentów OEM oraz integratorów systemów nastawionych na zmniejszenie kosztów konstrukcyjnych i szybsze dostarczenie maszyn na rynek. Ponadto przemienniki te ułatwiają spełnienie wymagań użytkowników w zakresie wydajności i bezpieczeństwa maszyn.

Opcjonalnie dostępna jest funkcja bezpiecznego wyłączania momentu (STO) i monitorowania bezpiecznej prędkości (SSM). Oba rozwiązania zapewniają ochronę personelu i pozostałych zasobów przedsiębiorstwa, co przyczynia się do zminimalizowania ryzyka długotrwałych, nieplanowanych przestojów produkcyjnych.

Przemienniki PowerFlex 755

Seria PowerFlex 755 oferowana jest w analogicznym zakresie mocy oraz napięć zasilających jak seria PowerFlex 753.

Te przemienniki zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu w najbardziej wymagających aplikacjach napędowych, w których konieczne jest zastosowanie zaawansowanych trybów sterowania silnikiem (FVC) lub nietypowej funkcjonalności (moduł logiczny DeviceLogix). PowerFlex 755 doskonale nadają się do pracy z maszynami, gdzie szczególnie ważne są opcje bezpieczeństwa, wysoka wydajność oraz niezawodność czy też możliwość rozbudowy funkcjonalności z wykorzystaniem szerokiej gamy kart rozszerzeń.

Przemienniki Allen-Bradley serii PowerFlex 755 zapewniają szeroki wybór opcji sterowania, komunikacji, bezpieczeństwa i wsparcia sprzętowego w porównaniu z innymi przemiennikami podobnej klasy. Dzięki możliwości rozbudowy za pomocą kart rozszerzeń ich funkcjonalność może być bardzo precyzyjnie dopasowana do wymogów danej aplikacji napędowej.

Można je konfigurować i programować przy użyciu instrukcji ruchu („CIP Motion”) środowiska Studio 5000 (te same instrukcje wykorzystują serwonapędy serii Kinetix). Pozwala to zmniejszyć stopień złożoności i tym samym uprościć oraz przyspieszyć proces konfiguracji przemienników jak i ich sterownia.

Dystrybutorem przemienników częstotliwości PowerFlex marki Allen-Bradley jest RAControls, promotor innowacji w przemyśle. Zapewniamy Państwu kompleksową obsługę w zakresie wdrożenia technologii automatyzujących pracę przedsiębiorstwa, a tym samym zwiększających wydajność i bezpieczeństwo oraz zmniejszających koszty produkcji.

W celu dobrania przemiennika częstotliwości najlepiej odpowiadającego potrzebom Państwa firmy, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z działem wsparcia technicznego RAControls.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt