Symulacja procesów produkcyjnych – narzędzie Arena Simulation

Arena Simulation to wiodące na świecie narzędzie  do symulacji zdarzeń dyskretnych. Wykorzystuje się je do modelowania procesów biznesowych oraz procesów produkcyjnych. Narzędzie umożliwia testowanie różnych scenariuszy optymalizacji w bezpiecznym, wirtualnym środowisku i podejmowanie na ich podstawie korzystnych dla przedsiębiorstwa decyzji.

Specyfice oraz mocnym stronom narzędzia do symulacji procesów produkcyjnych Arena Simulation, przyglądamy się w artykule przygotowanym przez ekspertów RAControls.

Zastosowanie Arena Simulation w praktyce

Narzędzia do symulacji procesów produkcyjnych są coraz częściej wykorzystywane w przedsiębiorstwach, w tym także w zakładach zajmujących się produkcją przemysłową. Tego typu narzędzia umożliwiają podejmowanie lepszych, bardziej przemyślanych decyzji biznesowych w oparciu o konkretne dane oraz obliczenia.

Oprogramowanie doskonale sprawdza się w tworzeniu symulacji produktów, maszyn, linii produkcyjnych czy zamówień, pomagając eliminować wąskie gardła, maksymalizować całkowitą efektywność wyposażenia (OEE) oraz usprawniać proces tworzenia planów produkcji.

Zakres zastosowania Arena Simulation jest bardzo szeroki.  Korzystając z Arena Simulation można przykładowo przeanalizować zasadność zakupu kolejnej linii produkcyjnej, tego „czy” i „w jaki sposób” przełoży się to na produktywność przedsiębiorstwa oraz przychody, a jeśli tak – w jaki sposób zbudować linię, aby zakup przyniósł zakładany zwrot z inwestycji.  

Warto jednak pamiętać, że Arena Simulation nie jest cyfrowym bliźniakiem i nie pozwala na symulację procesów produkcyjnych 1:1 w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie bazuje na danych historycznych, stąd zawsze istnieje pewien margines błędu, co należy brać pod uwagę przy sugerowaniu się wynikami przeprowadzonego modelowania.

Arena Simulation wspiera również w podejmowaniu decyzji stricte biznesowych, niezwiązanych bezpośrednio z procesami produkcyjnymi. Przykładowo: dzięki symulacji możemy usprawnić logistykę magazynową, lepiej zarządzać łańcuchem dostaw czy zamówieniami, analizować zasadność i opłacalność różnego rodzaju procesów oraz przyszłych inwestycji. Za pomocą narzędzia możemy także symulować efekty zmian w organizacji pracy, przykładowo – konsekwencji wprowadzenia wielozmianowego modelu pracy.

Wyniki symulacji mogą być prezentowane w formie wizualizacji 2D oraz 3D.

(c) Rockwell Automation

 

Narzędzie Arena Simulation oferuje szereg możliwości. To, w jaki sposób może zostać wykorzystane w danym przedsiębiorstwie zależy zazwyczaj od konkretnych potrzeb biznesowych i najlepiej odpowiadającego im modelu.

Najważniejsze zalety Arena Simulation

35 lat doświadczenia

Arena Simulation to stosowane na całym świecie narzędzie do symulacji zdarzeń dyskretnych,  dostępne na rynku już od ponad 35 lat. Narzędzie pozwala testować, porównywać i prezentować różne scenariusze optymalizacji w bezpiecznym, wirtualnym środowisku, bez narażania przedsiębiorstwa na niepotrzebne ryzyko oraz koszty.

400 tysięcy użytkowników
Niezrównana prędkość

Istotną zaletą Arena Simulation jest szybkość wykonywania obliczeń. Niezrównana prędkość narzędzia pozwala na analizę wielu różnych modeli w krótszym czasie i sprawniejsze podejmowanie istotnych decyzji, co przekłada się na szybsze generowanie zysków i budowanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa.

Szereg zastosowań

Arena Simulation jest łatwym w obsłudze narzędziem umożliwiającym modelowanie przy użyciu schematów blokowych, dzięki czemu może być wykorzystywana również przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania.

Narzędzie znalazło już zastosowanie w szeregu branż – zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i centrach logistycznych czy nawet placówkach medycznych. Wieloletnia obecność na rynku sprawia, iż nie brakuje przykładów wykorzystania Arena Simulation i mierzalnych korzyści osiągniętych przez firmy, które zdecydowały się na wdrożenie rozwiązania.

więcej informacji…

Szczegółowych informacji na temat narzędzia Arena Simulation oraz możliwości jego wykorzystania udziela:

Noemi Kluz, Information Solution Business Development Manager

email: nkluz@racontrols.pl  |  tel.: +48 504 849 358

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt - audyty i usługi