Analiza produkcji w zakładzie produkującym zamienniki mięsa. Case Study

Meati Foods to innowacyjny biznes założony w Stanach Zjednoczonych, którego twórcy zaproponowali alternatywę dla mięsa w postaci jego substytutu opartego na grzybni (łac. mycelium). Pomysł wpisuje się w trend ograniczania spożycia produktów odzwierzęcych dla ratowania klimatu – szacuje się, że produkcja mięsa odpowiada za około 13% światowej emisji CO2.[1]

Produkty Meati Foods wyróżniają się na tle innych podobnych rozwiązań tym, że zaspokajają zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na kluczowe składniki odżywcze zawarte w mięsie, a więc białko, witaminy z grupy B, błonnik i cynk. Meati Foods sięgnęło również po innowacyjne rozwiązania Rockwell Automation w celu zwiększenia wydajności i elastyczności produkcji z korzyścią dla środowiska.

Cel: lepsze wykorzystanie danych

Produkty Meati Foods są efektem skomplikowanych procesów biologicznych. Wszystko musi tutaj idealnie ze sobą współgrać, aby móc zagwarantować oczekiwaną przez konsumentów jakość produktu końcowego oraz jego walory odżywcze i smakowe.

Liczy się również czas: przewagą substytutów mięsa Meati Foods nad tradycyjnymi produktami mięsnymi jest to, że w ciągu zaledwie 3 dni może powstać partia żywności odpowiadająca takiej ilości mięsa, jaką uzyskano by z hodowli aż pięciu krów. Produkcja Meati Foods zużywa również znacznie mniej wody, wymaga mniejszej przestrzeni i oddaje do atmosfery dużo mniej gazów cieplarnianych.

W celu zapewnienia odpowiedniego tempa produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu stabilnej jakości, niezbędne jest zbieranie i analizowanie szeregu szczegółowych danych. Inwestycje w tym obszarze pozwoliły Meati Foods wykonać ogromny przeskok od dobrze zapowiadającego się start-upu, do komercyjnego, prężnie funkcjonującego biznesu.

Rozwiązania firmy Rockwell Automation

Meati Foods zdecydowało się na automatyzację procesów produkcyjnych w swoim zakładzie Mega Ranch we współpracy z integratorem systemów Cybertrol Engineering – certyfikowanym partnerem Rockwell Automation PartnerNetwork. . Zintegrowany zakład produkcyjny obejmuje wszystkie procesy niezbędne do uprawy i zbioru grzybni, jej przetwarzania oraz pakowania końcowego produktu.

Współpraca z certyfikowanym partnerem jest gwarancją sprawnej realizacji projektu i zapewnia najlepsze dopasowanie rozwiązań do potrzeb Twojej organizacji. Skorzystaj z usług polskich firm zrzeszonych w ramach PartnerNetwork™ firmy Rockwell Automation .
zobacz więcej...

Firma Cybertrol zbudowała dla Meati Foods rozwiązanie oparte o platformę Rockwell Automation PlantPAx – nowoczesny, rozproszony system sterowania (DCS) – wykorzystujący kontrolery marki Allen-Bradley ControlLogix. W skład systemu wchodzi również interfejs operatora FactoryTalk View SE. Zarządzanie danymi procesowymi odbywa się z poziomu FactoryTalk Historian oraz FactoryTalk VantagePoint. Architektura sieciowa została zbudowana z wykorzystaniem nowoczesnej sieci EtherNet/IP.

Tak rozbudowany system musi sprostać wyzwaniu, jakim jest śledzenie i analizowanie od 5000 do 10 000 punktów danych w każdym momencie procesu produkcyjnego. Dla porównania dodajmy, że standardowe rozwiązania do analizy produkcji żywności tworzone do tej pory przez integratora obejmowały od 500 do 2000 punktów pomiarowych.

Meati Foods korzysta więc z rozwiązania, które gwarantuje znaczące podniesienie stopnia wykorzystania danych na potrzeby utrzymania odpowiedniej jakości i tempa produkcji, jak również ograniczenia jej kosztów – przede wszystkim poprzez zredukowanie zużycia wody i energii elektrycznej.

Więcej informacji na stronie producenta:

Komentarz eksperta RAControls

Odpowiednie zarządzanie danymi procesowymi pomaga zachować wysoką jakość produkcji i pozytywnie wpływa na zrównoważone wykorzystanie zasobów.

Chcąc zapewnić najwyższą jakość produktu, konieczna jest dokładna analiza i kontrola dużej ilości danych. Aby zagwarantować szybką transmisję oraz odczyt danych, Meati Foods zastosowało rozwiązanie FactoryTalk Historian od Rockwell Automation, które dzięki zaawansowanym algorytmom optymalizacji danych, pozwala na właściwe ich składowanie oraz sprawne nimi zarządzanie. Dodatkowo w połączeniu z rozwiązaniami FactoryTalk View SE HMI oraz FactoryTalk VantagePoint dane są w jasny i czytelny sposób wizualizowane i pozwalają na podejmowanie lepszych decyzji, a także wprowadzanie optymalizacji. Istotną rolę w aplikacji odgrywa warstwa sprzętowa, czyli wydajne kontrolery Allen-Bradley ControlLogix oraz szybka sieć Ethernet/IP, konieczne przy tworzeniu wysokowydajnych rozwiązań software’owych opartych na danych.

Aby procesy ciągłe były jak najlepiej zoptymalizowane, zastosowano również system DCS PlantPAX, który – z racji swojej modułowej budowy – pozwala na wykorzystanie rozwiązań Rockwell Automation do wizualizacji oraz programowania sterowników, co znacząco przyspieszyło proces wdrażania całego systemu i przyczyniło się do szybkiego wejścia na rynek, co – w przypadku tego producenta – miało bardzo wysoki priorytet.

Źrodło

[1] https://300gospodarka.pl/analizy/walka-o-klimat-zaczyna-sie-od-talerza-az-13-emisji-co2-to-produkcja-miesa

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: