Przemysłowa łączność bezprzewodowa – przegląd rekomendowanych technologii

Rosnące koszty utrzymania zasobów ludzkich, ograniczony dostęp do fachowego serwisu „na miejscu” oraz konieczność zredukowania przestojów produkcyjnych – to główne wyzwania, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa korzystające już z rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej. Każdy, nawet najlepiej skonfigurowany system, wymaga okresowych przeglądów i szybkiego reagowania na wszelkie zgłoszenia o wykrytych nieprawidłowościach. W celu zminimalizowania zaangażowania przedsiębiorcy oraz obniżenia kosztów serwisowych, zaleca się wdrożenie rozwiązań z dziedziny przemysłowej łączności bezprzewodowej.

RAControls jest czołowym dostawcą sprawdzonych technologii Ewon oraz ProSoft Technology, w których ofercie znajdziemy wszystko, co jest potrzebne do zdalnego zarządzania i serwisowania zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. W tym artykule omawiamy najważniejsze korzyści z wdrożenia takich rozwiązań w przedsiębiorstwie oraz krótko prezentujemy technologie Ewon i ProSoft Technology.

Jakie problemy w przedsiębiorstwie rozwiązuje przemysłowa łączność bezprzewodowa?

Wdrożenie systemu zdalnego dostępu powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy, który korzysta z automatyki przemysłowej i zaawansowanych maszyn produkcyjnych, różnego rodzaju linii technologicznych etc.

Jest to najlepsza odpowiedź na dobrze znane problemy, w tym:

  • wysokie koszty serwisowania maszyn,
  • niedostateczną dostępność specjalistów,
  • długi czas oczekiwania na przyjazd serwisu,
  • wydłużoną diagnostykę,
  • ryzyko popełnienia błędu przy diagnozowaniu maszyny i nieusunięcie usterki na czas (co skutkuje poważną awarią),
  • wydłużone przestoje produkcyjne,
  • problemy z obsługą złożonych urządzeń i maszyn,
  • uciążliwe obostrzenia związane z bezpieczeństwem pracowników na obiekcie.

Zaawansowane technologie zdalnego dostępu pozwalają stale monitorować maszynę, bez konieczności odbywania wizyt na obiekcie, tym samym minimalizując lub wręcz eliminując wymienione problemy.

Rozwiązania Ewon

Marka Ewon, należąca do firmy HMS Networks, to czołowy producent technologii zdalnego dostępu w przemyśle. Kluczowym produktem w ofercie tej renomowanej firmy jest – uruchomiona w 2006 roku i stale rozwijana – platforma chmurowa Talk2M.

Jest to pierwsza na rynku chmura IIoT oferująca usługę zdalnego dostępu do przemysłowych systemów sterowania. Wykorzystuje rozmieszczone na całym świecie serwery, co umożliwia podłączenie do chmury dowolnych maszyn i urządzeń sterowanych przy pomocy systemów automatyki.

Jednocześnie Talk2M jest jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań tego typu, wykorzystując szereg mechanizmów bezpieczeństwa na wielu warstwach składowych (m.in. serwery Proxy czy zapory Firewall).

Środowisko Talk2M pozwala na efektywne wykorzystanie innych technologii dostępnych w ofercie Ewon, takich jak:

  • Bramki przemysłowej Cosy+ – bramka zapewnia zdalny dostęp do PLC, IPC, HMI lub kamery IP, dając możliwość przeprowadzania zdalnego serwisu oraz zapewnienia wsparcia sterownika PLC. Bramka Cosy+ może pracować z sieciami WiFi lub sieciami komórkowymi, w tym z siecią 4G dla Europy lub Ameryki Północnej.
  • Routera przemysłowego Flexy – wykorzystuje się go na potrzeby zdalnego dostępu, zdalnego monitoringu oraz zdalnego zbierania danych z platform IIoT. Jest to bramka z protokołami do większości sterowników PLC, z możliwością obsługi sieci Ethernet, 4G i WiFi oraz z funkcją rejestrowania danych i wysyłania sygnałów alarmowych.

Rozwiązania ProSoft Technology

ProSoft Technology to dostawca rozwiązań komunikacyjnych do aplikacji przemysłowych. W ofercie firmy dostępne są karty komunikacyjne, bramki protokołów, radia bezprzewodowe i szereg innych technologii ułatwiających zdalne zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie.

Z ciekawszych rozwiązań ProSoft Technology warto wymienić:

  • Samodzielne bramy przemysłowe, montowane na szynie DIN, umożliwiające odczyt lub zapis danych z urządzeń w różnych protokołach. Wszystkie bramy są wyposażone w funkcję ProSoft Discovery Service, dzięki której nie jest konieczna zmiana komputera na domyślną podsieć modułu (duża oszczędność czasu podczas konfiguracji).
  • Szybkie, przemysłowe punkty dostępowe – dzięki ultraszybkim czasom przełączania punktów przemysłowych (poniżej 10 ms) idealnie sprawdzają się one w takich zastosowaniach jak zautomatyzowane systemy pobierania danych, AGV i platformy transportowe linii produkcyjnej samochodów.
  • Dedykowane karty komunikacyjne – są to rozwiązania dedykowane sterownikom marki Allen-Bradley. Karty komunikacyjne ProSoft Technology są montowane bezpośrednio w kasecie sterownika i współpracują z platformami CompactLogix, ControlLogix oraz Point I/O.

W doborze, wdrożeniu i uruchomieniu systemu przemysłowej łączności bezprzewodowej w Państwa przedsiębiorstwie pomogą Państwu eksperci RAControls. Inżynierowie aplikacyjni RAControls, mając na uwadze specyfikę Państwa zakładu i zaplecza maszynowego, pomogą dopasować odpowiednie technologie z oferty Ewon i ProSoft Technology.

Zobacz webcast

Rozwiązania zdalnego dostępu dla przemysłu marki Ewon by HMS

Jak skutecznie i bezpiecznie podejść do kwestii wdrożenia rozwiązań zdalnego dostępu? Co sprawia, że produkty marki Ewon od HMS Networks od lat cieszą się popularnością i zaufaniem użytkowników na całym świecie? Jak czerpać korzyści z zastosowania zdalnego dostępu? O tym w webcaście opowie ekspert RAControls.

Czas trwania: 45 min.

pobierz publikację racontrols

Publikacja RAControls “Zarządzanie zdalnym dostępem” powstała we współpracy z liderem rynku zdalnego dostępu, marką Ewon. Jeśli zastanawiasz się, czy rozwiązanie jest odpowiednie dla Twojej firmy, koniecznie zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałami.

Dołożyliśmy starań, by w sposób zwięzły i przystępny przedstawić możliwości, jakie daje zdalny dostęp zarówno z punktu widzenia menadżera, jak i użytkownika. Przedstawiamy dane, diagramy, analizy, case study – wszystko, co pozwala lepiej poznać temat oraz może pomóc w podjęciu decyzji.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Case Study   Przetwarzanie danych
Systemy wspomagające utrzymanie ruchu, czyli CMMS, stanowią realne wsparcie w funkcjonowaniu m.in. przedsiębiorstw produkcyjnych.
Przetwarzanie danych
Sprawdzamy możliwości FactoryTalk Analytics Guardian AI.
Case Study
Chcąc zapewnić najwyższą jakość produktu, konieczna jest dokładna analiza i kontrola dużej ilości danych.

Kontakt