Czytnik WAVE ID Plus – technologia RFID, której można zaufać

Każdy ekosystem danych osobowych wymaga skutecznego zabezpieczenia przed ryzykiem ataków, włamań czy po prostu niefrasobliwości pracowników. Mówimy tutaj nie tylko o standardowym stosowaniu silnych haseł, ale również o wdrożeniu rozwiązań ograniczających dostęp do poszczególnych sektorów (przeznaczonych jedynie dla uprawnionych osób). Celem jest maksymalne ograniczenie prawdopodobieństwa wycieku danych oraz ich nieprawidłowego przetwarzania, co mogłoby się wiązać ze stratami finansowymi i wizerunkowymi.

Zwiększeniu bezpieczeństwa na terenie zakładu służy technologia RFID, w której wdrażaniu specjalizuje się RAControls. Naszym klientom szczególnie rekomendujemy rozwiązania firmy rf IDEAS, na czele z jej sztandarowym produktem, czyli czytnikiem WAVE ID Plus. Przyjrzyjmy się bliżej temu funkcjonalnemu rozwiązaniu.

Kilka faktów na początek

Ochrona danych i dostępu to wielu firmach wciąż bagatelizowane zagadnienia.

Tymczasem obserwuje się, że firmy, jako organizacje, przetwarzają coraz więcej danych – nie tylko danych klientów, ale także danych pracowników. Co więcej: automatyzacja przemysłu wymusza ciągły obieg informacji wymienianych pomiędzy poszczególnymi maszynami, które także mogą być potencjalnym celem ataku zewnętrznego. Mając na uwadze coraz bardziej rygorystyczne normy i obostrzenia, a także coraz częstsze ataki cybernetyczne, warto uwzględnić ochronę danych w strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Nie ulega zatem wątpliwości, że inwestycja w  technologię RFID, która to bardzo skutecznie chroni przed takim ryzykiem, powinna być traktowana priorytetowo.

Świadczą o tym również dane, jasno wskazujące na konieczność stosowania systemów ochrony danych oraz dostępu:

  • Aż 80% przypadków wycieku danych jest spowodowanych przez wykradzione, zbyt słabe lub domyślne (!) hasła.
  • Blisko 70% wszystkich przypadków utraty danych i innych incydentów bezpieczeństwa jest wykrywanych dopiero po kilku miesiącach.

Aby nie współtworzyć tych statystyk, warto już dziś rozważyć wdrożenie  skutecznych zabezpieczeń, spośród których na szczególną uwagę zasługują systemy kart dostępowych. Szacuje się, że do 2027 roku wartość tego rynku będzie rosnąć w tempie 18% rocznie. Już dziś na świecie wykorzystuje się setki różnego rodzaju kart zbliżeniowych i bezdotykowych. Czytniki WAVE ID są kompatybilne z większością z nich.

Czym jest czytnik WAVE ID Plus? Dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

WAVE ID Plus to technologia dostępu do pomieszczeń i zasobów stosowana przez firmy, które przywiązują wagę do kwestii bezpieczeństwa danych oraz ochrony tajemnic handlowych czy własności intelektualnej. Rozwiązanie, które jest już standardem na całym świecie, błyskawicznie przyjmuje się również w Polsce.

Szczególnie interesującym przykładem zastosowania WAVE ID Plus od rf IDEAS jest umożliwienie szybkiego i bezpiecznego dostępu do systemów automatyki przemysłowej oraz oprogramowania sterującego. Takie uprawnienia można nadać operatorom, ograniczając tym samym ryzyko, że osoba niepowołana wprowadzi jakieś nieautoryzowane zmiany, które mogłyby zaburzyć proces produkcyjny i narazić przedsiębiorstwo na straty.

Co ważne, system można w wielu przypadkach stosować z istniejącymi już w firmie kartami dostępowymi, unikającym tym samym konieczności wyrabia nowych. Pracownik dysponujący indywidualną kartą nadal będzie mieć swobodny dostęp do sektorów, do których posiada uprawnienia.

WAVE ID Plus to rozwiązanie wykorzystujące technologię RFID, czyli fal radiowych. Jest to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybką i precyzyjną identyfikację osób, a tym samym kontrolowanie dostępu do np. wspomnianych systemów automatyki przemysłowej czy innych newralgicznych urządzeń. Czytnik można również wykorzystać do rejestrowania i rozliczania czasu pracy zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Najważniejsze zastosowania czytnika WAVE ID Plus to:

  • identyfikacja i śledzenie działań w systemach automatyki,
  • kontrola dostępu i uprawnień,
  • usprawnienie procesu logowania,
  • rejestracja czasu pracy.

Warto podkreślić, że systemy firmy rf IDEAS są prekonfigurowane do pracy z panelami operatorskimi, systemami SCADA oraz sterownikami Rockwell Automation. Można je również przystosować do pracy z urządzeniami innych producentów.

Wdrożenie technologii RFID w przedsiębiorstwie

RAControls to oficjalny dystrybutor zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej Rockwell Automation, który specjalizuje się również w doborze i implementacji rozwiązań dostępowych i ochrony danych na potrzeby przedsiębiorstw, w tym dużych zakładów przemysłowych.

W ofercie RAControls znajdą Państwo stosowane na całym świecie czytniki WAVE ID Plus, które w ocenie ekspertów są jednym z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Czytniki zapewniają bezpieczny dostęp do elementów sterujących, magazynu części zamiennych czy poszczególnych maszyn poprzez uwierzytelnienie operatora.

RAControls zaprasza do bezpośredniego kontaktu z Inżynierami aplikacyjnymi, którzy przybliżą Państwu możliwości rozwiązania firmy rf IDEAS i pomogą dobrać produkty najlepiej odpowiadające potrzebom Państwa organizacji.

zobacz również

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt