Bezpieczeństwo maszynowe – podstawowe rozwiązania zwiększające ochronę maszyn i ludzi

Bezpieczne środowisko pracy jest kwestią istotną na równi z wydajnością i niezawodnością procesu produkcyjnego. Coraz więcej przedsiębiorstw przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa maszynowego, mając świadomość, że stosowanie automatycznych systemów chroni infrastrukturę zakładu oraz samych pracowników, minimalizując ryzyko awarii i wypadków.

W przemyśle 4.0 bezpieczeństwo jest równie ważne co wydajność.

W tym artykule omawiamy popularne rozwiązania technologiczne zwiększające bezpieczeństwo maszynowe na terenie zakładu.

Sterowniki przemysłowe Allen-Bradley GuardLogix

Seria GuardLogix oraz CompactGuardLogix należą do rodziny sterowników przemysłowych, które często stanowią fundament bezpiecznych systemów sterowania. Urządzenia te zapewniają kontrolę funkcji sterujących oraz funkcji związanych z bezpieczeństwem w ramach jednego środowiska programistycznego i jednej platformy sprzętowej.

Sterowniki Allen-Bradley GuardLogix wykorzystują procedury autodiagnostyczne całego sprzętu, oprogramowania i sieci EtherNet/IP CIP Safety w celu wykrycia ewentualnych błędów wewnętrznych, które mogą rzutować na bezpieczeństwo maszynowe. 

RAControls proponuje swoim klientom sterowniki  Allen-Bradley GuardLogix 5580 oraz przeznaczone do mniejszych aplikacji Compact GuardLogix 5380, które wyróżniają się wysoką mocą obliczeniową i wbudowanym interfejsem Gigabit Ethernet, dzięki czemu zapewniają lepsze parametry komunikacyjne jednostki centralnej, a w konsekwencji szybszy czas reakcji.

Sterowniki programowane są z użyciem środowiska programistycznego Studio 5000 i posiadają wbudowane, certyfikowane instrukcje bezpieczeństwa dla serwonapędów oraz przemienników częstotliwości pracujących w sieci EtherNet/IP.

Sterowniki oferują funkcje bezpiecznego zatrzymania, bezpiecznej prędkości i pozycji, a także inne funkcje monitorowania bezpieczeństwa, co znacznie skraca czas uruchomienia systemu bezpieczeństwa oraz ułatwia jego diagnostykę w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego zatrzymania.

Ważnym elementem bezpieczeństwa funkcjonalnego są także moduły bezpiecznych wejść/wyjść. Rockwell Automation oferuje je na platformach rozproszonych POINT I/O oraz FLEX 5000, jak i – przeznaczonych do montażu na maszynie – ArmorPoint . Dla sterownika z serii Compact GuardLogix 5380 dostępne są również lokalne moduły Compact 5000 I/O. W przypadku konieczności montażu systemu bezpieczeństwa na maszynie dostępne są moduły We/Wy w obudowie IP67 z rodziny ArmorPoint.

Kolumny sygnalizacyjne

Nie zawsze możliwe jest odseparowanie maszyny od reszty środowiska roboczego, w tym operatora, dlatego – z punktu widzenia bezpieczeństwa maszynowego – kluczowe jest ciągłe sygnalizowanie, w jakim aktualnie stanie znajduje się maszyna czy dana strefa pracy maszyny.

W tym celu niezbędne jest zastosowanie systemów sygnalizujących pracę maszyny. W praktyce, biorąc pod uwagę hałas panujący często na terenie zakładu przemysłowego, najlepiej sprawdzają się kolumny sygnalizacyjne.

Kolumny sygnalizacyjne to urządzenia, na które składa się kilka modułów świetlnych emitujących światło w różnych kolorach (dobieranych zgodnie z preferencjami użytkownika oraz lokalnymi wymaganiami ). Kolumna informuje o aktualnym stanie pracy maszyny lub linii przez zapalenie odpowiedniego sygnału świetlnego, który znany jest wszystkim pracownikom fabryki.

RAControls rekomenduje kolumny sygnalizacyjne z serii Control Tower Seria 856T od Rockwell Automation, które poza szybkim montażem i niezawodnością wyróżniają się również szeregiem funkcjonalnych rozwiązań (takich jak m.in. możliwość instalacji do siedmiu modułów w obrębie jednej kolumny, możliwość nagrywania własnych sygnałów dźwiękowych czy ułatwiony sposób podłączenia zasilania).

Wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley

Marka Allen-Bradley dostarcza kompleksowe rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa maszynowego. Poza omówionymi już sterownikami GuardLogix oferuje również wyłączniki bezpieczeństwa z rodziny Guardmaster, które zwiększają skuteczność ochrony personelu i maszyn poprzez fizyczne zblokowanie osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia. Wyłączniki odblokowują dostęp dopiero w sytuacji gdy – zgodnie z przyjętymi standardami – jest to bezpieczne dla operatora.

Oferta Rockwell Automation obejmuje również  różnego rodzaju wyłączniki bezpieczeństwa marki Allen-Bradley, w tym łączniki blokujące ryglowaniem TLS-Z (z wbudowanym czujnikiem RFID), wyłączniki ryglujące 440G-LZ (przeznaczone dla osłon z częściowym dostępem), bezkontaktowe wyłączniki blokujące SensaGuard z kodowaniem RFID (idealny wybór do szerokiego zakresu zastosowań bezpieczeństwa; wyłączniki przeznaczone są do użytku ze wszystkimi typami osłon) czy wielofunkcyjne wyłączniki ryglujące serii 442G (kompletne rozwiązanie dla pełnej ochrony operatora przed nieupoważnionym dostępem do strefy zagrożenia).

play-icon-o

Dowiedz się więcej na temat sprawdzonych układów bezpieczeństwa oraz bezpłatnych narzędzi do ich doboru w webcaście RAControls. 

Więcej informacji…

Dobiegometr hhb SafetyMan DT2

Na koniec warto wspomnieć również o jeszcze jednym urządzeniu zwiększającym bezpieczeństwo maszynowe przedsiębiorstwa. Dobiegometr SafetyMan DT2 to specjalistyczne urządzenie pomiarowe służące do wykonywania pomiarów związanych z bezpieczeństwem maszyn pracujących na terenie zakładu.

Dobiegometr został wyposażony w aktywator pozwalający zasymulować próbę wejścia w strefę niebezpieczną oraz w czujnik mierzący prędkość ruchu. Zadaniem dobiegometru jest przeprowadzanie pomiaru czasu zatrzymania elementów ruchomych maszyny, które mogłyby stanowić zagrożenie dla operatora. Dzięki precyzyjnemu pomiarowi możliwe jest określenie bezpiecznego dystansu np. od kurtyny świetlnej do miejsca pochwycenia.

W artykule przybliżyliśmy tylko wybrane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa maszynowego, aby na kilku przykładach pokazać, w jaki sposób nowoczesne technologie pomagają zwiększać bezpieczeństwo maszyn oraz ich operatorów na terenie zakładów produkcyjnych. Zespół ekspertów RAControls oferuje Państwu wparcie w zakresie doboru rozwiązań oraz stworzenia kompletnego systemu bezpieczeństwa najlepiej odpowiadającego potrzebom Państwa przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: