Bezpieczeństwo maszynowe – podstawowe rozwiązania zwiększające ochronę maszyn i ludzi

Bezpieczne środowisko pracy jest kwestią istotną na równi z wydajnością i niezawodnością procesu produkcyjnego. Coraz więcej przedsiębiorstw przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa maszynowego, wiedząc o tym, że stosowanie automatycznych systemów chroni infrastrukturę zakładu oraz samych pracowników, minimalizując ryzyko awarii i wypadków. 

W przemyśle 4.0 stawiamy znak równości między bezpieczeństwem a wydajnością.

W tym artykule omawiamy popularne rozwiązania technologiczne zwiększające bezpieczeństwo maszynowe na terenie zakładu.

Sterowniki przemysłowe Allen-Bradley GuardLogix

GuardLogix oraz jego mniejszy brat CompactGuardLogix to rodzina sterowników przemysłowych, które mogą stanowić fundament systemu bezpieczeństwa i sterowania. Urządzenia te zapewniają kontrolę funkcji sterujących oraz funkcji związanych z bezpieczeństwem w ramach jednego środowiska programistycznego i jednej platformy sprzętowej.

Sterowniki Allen-Bradley GuardLogix wykorzystują procedury autodiagnostyczne całego sprzętu, oprogramowania i sieci Ethernet/IP CIP Safety w celu wykrycia ewentualnych błędów wewnętrznych, które mogą rzutować na bezpieczeństwo maszynowe.  

RAControls proponuje partnerom użycie procesorów  Allen-Bradley GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380, które wyróżniają się wysoką mocą obliczeniową i wbudowanym interfejsem Gigabit Ethernet, dzięki czemu zapewniają znacznie szybszą reakcję i zapewniają lepsze parametry komunikacyjne jednostki centralnej

Sterowniki programowane są z użyciem środowiska programistycznego Studio 5000 oraz posiadają wbudowane certyfikowane instrukcje bezpieczeństwa dla serwonapędów pracujących w sieci Ethernet/IP

Sterowniki oferują funkcje bezpiecznego zatrzymania, bezpiecznej prędkości i pozycji, a także inne funkcje monitorowania bezpieczeństwa, co znacznie skraca czas uruchomienia systemu bezpieczeństwa oraz ułatwia jego diagnostykę w przypadku wystąpienia nieoczekiwanego zatrzymania.

Ważnym elementem bezpieczeństwa funkcjonalnego są także moduły bezpiecznych wejść/wyjść. Rockwell Automation oferuje je na platformach rozproszonych POINT IO oraz FLEX 5000. Dostępne są również nowe lokalne moduły Compact 5000 I/O dla sterownika Compact GuardLogix 5380. W przypadku konieczności montażu systemu bezpieczeństwa na maszynie dostępne są moduły We/Wy w obudowie IP67 z rodziny ArmorPoint

Kolumny sygnalizacyjne

Nie zawsze możliwe jest odseparowanie maszyny od reszty środowiska roboczego w tym operatora, dlatego kluczowa jest sygnalizacja w jakim aktualnie stanie znajduje się maszyna czy dana strefa pracy maszyny. Taka informacja jest istotnym uzupełnieniem systemu bezpieczeństwa maszynowego .

W tym celu niezbędne jest zastosowanie systemów sygnalizujących pracę maszyny. W praktyce, biorąc pod uwagę hałas panujący na terenie zakładu przemysłowego, najlepiej sprawdzają się kolumny sygnalizacyjne.

Kolumny sygnalizacyjne to urządzenia, na które składa się kilka modułów świetlnych emitujących światło w różnych kolorach (dobieranych zgodnie z preferencjami użytkownika oraz lokalnymi wymaganiami ). Kolumna informuje o aktualnym stanie pracy maszyny lub linii przez zapalenie odpowiedniego sygnału świetlnego znanego dla wszystkich pracowników.

RAControls rekomenduje kolumny sygnalizacyjne Control Tower Seria 856T od Rockwell Automation, które poza szybkim montażem i niezawodnością wyróżniają się również szeregiem funkcjonalnych rozwiązań (m.in. możliwość instalacji do siedmiu modułów w obrębie jednej kolumny, możliwość nagrywania własnych sygnałów dźwiękowych czy ułatwiony sposób podłączenia zasilania).

Wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley

Marka Allen-Bradley dostarcza kompleksowe rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa maszynowego. Poza omówionymi już sterownikami GuardLogix oferuje również wyłączniki bezpieczeństwa Guardmaster, które zwiększają skuteczność ochrony personelu i maszyn poprzez fizyczne zblokowanie osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia. Sterowniki odblokowują dostęp dopiero w sytuacji gdy – zgodnie z przyjętymi standardami – jest to bezpieczne dla operatora.

Oferta Rockwell Automation obejmuje różnego rodzaju wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley, w tym łączniki blokujące ryglowaniem TLS-Z (z wbudowanym czujnikiem RFID), wyłączniki ryglujące 440G-LZ (przeznaczone dla osłon z częściowym dostępem), bezkontaktowe wyłączniki blokujące SensaGuard z kodowaniem RFID (idealny wybór do szerokiego zakresu zastosowań bezpieczeństwa, przeznaczone do użytku ze wszystkimi typami osłon) czy wielofunkcyjne wyłączniki ryglujące serii 442G (kompletne rozwiązanie dla pełnej ochrony operatora przed nieupoważnionym dostępem do strefy zagrożenia).

Dobiegometr hhb SafetyMan DT2

Na koniec wspomnijmy jeszcze o bardzo ważnym elemencie systemu odpowiadającego za bezpieczeństwo maszynowe. Dobiegometr SafetyMan DT2 to specjalistyczne urządzenie pomiarowe służące do wykonywania pomiarów związanych z bezpieczeństwem maszyn pracujących na terenie zakładu.

Dobiegometr został wyposażony w aktywator pozwalający zasymulować próbę wejścia w strefę niebezpieczną oraz w czujnik mierzący prędkość ruchu. Zadaniem dobiegometru jest przeprowadzanie pomiaru czasu zatrzymania elementów ruchomych maszyny, które mogłyby stanowić zagrożenie dla operatora. Dzięki precyzyjnemu pomiarowi możliwe jest określenie bezpiecznego dystansu np. od kurtyny świetlnej do miejsca pochwycenia.

Omówiliśmy tylko wybrane rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa maszynowego, jednak już ten wycinek oferty Rockwell Automation oraz hhb pokazuje, że można stworzyć system realnie zwiększający poziom ochrony ludzi i maszyn, co powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: