Usprawnienie procesu czyszczenia | Case study

Wiele mówi się o tym, jak ważne jest utrzymanie higieny w zakładach spożywczych oraz farmaceutycznych. Przykładowo linia do wytwarzania płynnych produktów spożywczych (takich jak soki czy woda mineralna) składa się z rur, zbiorników oraz filtrów i wszystkie te elementy muszą być utrzymane w czystości.

Mycie urządzeń technologicznych jest warunkiem utrzymania wysokiej jakości produkcji. Jednocześnie jest to proces pracochłonny, dlatego producenci często poszukują rozwiązań umożliwiających jego optymalizację. 

Rozwiązanie

Jednym z tego typu rozwiązań jest zastosowanie stworzonych we współpracy z RAControls stacji myjących typu CIP firmy MAGMA S.A.P. Dzięki zastosowaniu komunikacji systemu CIP z poszczególnymi obiektami w zakładzie, możliwe jest zaplanowanie, wykonanie i zakończenie operacji czyszczenia w odpowiednim czasie.

Moduly prosoft - rozwiazanie dla linii czyszczacej
Kluczowa wymiana danych

Wymiana danych pomiędzy elementami systemu jest kluczowa. To dzięki szybkiej wymianie danych systemy „wiedzą”, kiedy rozpoczyna się czyszczenie, a kiedy możliwe jest wznowienie produkcji.

W stacji myjącej CIP stworzonej dla producenta butelkowanej wody mineralnej zastosowano przemysłowy system sterowania firmy Rockwell Automation. W tej konkretnie aplikacji procesor CompactLogix miał za zadanie komunikować z systemami pochodzącymi od wielu różnych producentów. Wyzwanie stanowiła wymiana informacji pomiędzy obcymi dla siebie sterownikami. Aby rozwiązać ten problem skorzystano z firmy ProSoft Technology i zastosowano moduły PROFIBUS montowane bezpośrednio w kasecie. Zastosowanie modułów PROFIBUS umożliwiło wymianę danych pomiędzy systemami różnych producentów.

Bez modułów PROFIBUS firmy ProSoft komunikowanie się z istniejącą linią produkcyjną i koordynowanie przesyłania danych dotyczących stanu urządzeń, takich jak zbiorniki, rury i zawory byłoby znacznie bardziej kosztowne i skomplikowane. Nowa konfiguracja umożliwia również bezpośredni dostęp do danych w pamięci innych procesorów, co pozwala na dostęp do dodatkowych danych diagnostycznych.

WYZWANIA

  • utrzymywanie czystości urządzeń przy maksymalizacji wydajności produkcji,
  • wymiana danych pomiędzy systemami różnych producentów,
  • łatwość diagnostyki komunikacji.

komponenty

  • procesor CompactLogix marki Allen-Bradley,
  • moduły PROFIBUS marki ProSoft Technology.

Komentarz eksperta

Komunikacja oraz wymiana danych pomiędzy sterownikami różnych producentów, mających różne standardy komunikacyjne, nigdy nie jest prostym zadaniem i w wielu przypadkach generuje szereg problemów.

Firma Prosoft Technology dostarcza gotowe rozwiązania w postaci modułów oraz bramek komunikacyjnych. Dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań w prostu sposób możemy wymieniać informacje pomiędzy kontrolerami wykorzystujących różne standardy wymiany danych. Intuicyjna konfiguracja urządzeń oraz wbudowana diagnostyka optymalizuje czas wdrożenia systemu.

Agnieszka Kozieł

Konsultant aplikacyjny RAControls

Aplikacja powstała we współpracy z partnerami RAControls:

ProSoft Technology

Magma S.A.P.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: