System zarządzania sprężonym powietrzem z wizualizacją

Monitorowanie parametrów sprężonego powietrza w zakładzie przemysłowym ma przełożenie nie tylko na koszty i efektywność energetyczną produkcji, ale także na jej bezpieczeństwo.  Zastosowanie odpowiednich narzędzi do zarządzania sprężonym powietrzem pomaga przedsiębiorstwom produkcyjnym zyskać większą kontrolę nad procesami i podejmować bardziej świadome decyzje. Wraz z rozwojem innowacyjnych technologii, monitorowanie zużycia sprężonego powietrza staje się coraz łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Potwierdza to opracowany we współpracy z SMC Industrial Automation Polska Sp. z o.o.  system zarządzania sprężonym powietrzem z wizualizacją FactoryTalk Optix, który rekomenduje swoim klientom RAControls. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym bliżej przeglądamy się potrzebie monitorowania parametrów sprężonego powietrza oraz możliwościom naszego kompleksowego rozwiązania.

Dlaczego należy monitorować parametry sprężonego powietrza?

Wykorzystywanie sprężonego powietrza w różnych aplikacjach przemysłowych wręcz wymusza stałe monitorowanie jego parametrów. Pamiętajmy, że stopień zużycia tego medium ma bezpośredni wpływ na wiele procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, w tym związanych z produkcją.

Stałe monitorowanie parametrów sprężonego powietrza przynosi szereg korzyści, spośród których warto wyróżnić:

  • Poprawę efektywności energetycznej – monitorując podstawowe parametry sprężonego powietrza, w tym ciśnienie oraz przepływ, zyskujemy możliwość zoptymalizowania jego zużycia, co może się przełożyć na wzrost efektywności energetycznej zakładu produkcyjnego;

  • Skuteczniejsze kontrolowanie jakości produkcji – maszyny wykorzystujące to medium muszą być zasilane sprężonym powietrzem o odpowiednich, precyzyjnie dobranych parametrach. W przeciwnym razie spadnie efektywność ich pracy, a tym samym pogorszy się jakość produkcji. Inwestycja w system zarządzania sprężonym powietrzem może zatem stanowić ważny krok w kierunku ustandaryzowania norm jakościowych dla danego produktu;

  • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa – nieprawidłowe parametry sprężonego powietrza mogą być przyczyną awarii maszyn i urządzeń, a tym samym stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Wynikające z awarii nieplanowane przestoje to także straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Dzięki systemowi zarządzania sprężonym powietrzem możemy precyzyjnie kontrolować parametry tego medium i w porę reagować na nieprawidłowości, a nawet zapobiegać awariom dzięki lepszemu planowaniu konserwacji lub naprawy maszyn. System pomoże zatem nie tylko podnieść ogólny poziom bezpieczeństwa w zakładzie, ale także obniżyć koszty serwisowe.

  • Łatwiejsze przestrzeganie norm – ta korzyść jest szczególnie istotna z punktu widzenia przedsiębiorstw działających w branżach, które obowiązują ścisłe regulacje dotyczące  jakości sprężonego powietrza. W przypadku tych zakładów monitorowanie parametrów sprężonego powietrza pomoże zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami i uchronić przedsiębiorstwo przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi;


Monitorowanie parametrów sprężonego powietrza przyczynia się zatem do ogólnego podniesienia poziomu bezpieczeństwa produkcji oraz obniżenia jej kosztów. Wynika to z faktu, iż system zarządzania sprężonym powietrzem pozwala zoptymalizować zużycie medium oraz ogranicza ryzyko awarii maszyn i urządzeń.

Parametry, które wymagają stałej kontroli

Na jakość sprężonego powietrza, a tym samym na jego użyteczność w konkretnych aplikacjach przemysłowych, kluczowy wpływ mają takie parametry, jak:

  • Temperatura;
  • Ciśnienie;
  • Przepływ chwilowy;
  • Skumulowany przepływ;
  • Temperatura punktu rosy;

Monitorowanie wymienionych parametrów pomaga zachować większą kontrolę nad jakością sprężonego powietrza, a tym samym nad procesami produkcyjnymi, do których wykorzystujemy to medium. RAControls we współpracy z SMC Industrial Automation Polska Sp. z o.o. proponuje swoim klientom gotowe rozwiązanie.

Kompleksowe narzędzie do monitorowania parametrów sprężonego powietrza w zastosowaniach przemysłowych

Nasze rozwiązanie zostało opracowane z myślą o monitorowaniu wszystkich wymienionych wyżej parametrów sprężonego powietrza w czasie rzeczywistym, umożliwiając również ich rejestrowanie i raportowanie.

System Zarządzania Sprężonym Powietrzem firmy SMC współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem do wizualizacji i analizy parametrów FactoryTalk Optix firmy Rockwell Automation, zapewniając dostęp do szczegółowych danych oraz umożliwiając generowanie nielimitowanych czasowo raportów.

Oto najważniejsze funkcje naszego narzędzia:

  • Monitorowanie parametrów sprężonego powietrza w czasie rzeczywistym;
  • Generowanie raportów zawierających nie tylko informacje o parametrach sprężonego powietrza, ale także wzbogaconych o dodatkowe informacje, jak ilość wyprodukowanych sztuk na godzinę, ilość godzin pracy, emisja CO2, zużycie sprężonego powietrza na pojedynczą sztukę produktu i wiele innych;
  • Funkcja alarmów, która zawczasu informuje użytkownika o wszelkich nieprawidłowościach występujących w procesie produkcyjnym wykorzystującym sprężone powietrze.

System zarządzania sprężonym powietrzem z wizualizacją idealnie wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0, gwarantując szybki i wygodny dostęp do szczegółowych danych niezbędnych dla optymalizacji procesów przemysłowych.

Szczegółowych informacji na temat tego systemu oraz innych rozwiązań dla zrównoważonej produkcji udzielają doradcy RAControls.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Case Study   Przetwarzanie danych
Systemy wspomagające utrzymanie ruchu, czyli CMMS, stanowią realne wsparcie w funkcjonowaniu m.in. przedsiębiorstw produkcyjnych.
Przetwarzanie danych
Sprawdzamy możliwości FactoryTalk Analytics Guardian AI.
Case Study
Chcąc zapewnić najwyższą jakość produktu, konieczna jest dokładna analiza i kontrola dużej ilości danych.

Kontakt