Inteligentna produkcja: klucz do wydajnego i zrównoważonego przemysłu

Inteligentna produkcja to idea, która determinuje kierunek rozwoju współczesnego przemysłu. Koncepcja ta bazuje na zastosowaniu otwartej infrastruktury dla lepszej komunikacji i współpracy maszyn, urządzeń oraz ludzi, a także na efektywniejszym wykorzystaniu danych produkcyjnych, co realnie przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy, podniesienia jakości produktów oraz bezpieczeństwa ludzi i maszyn. W obliczu rosnących potrzeb konsumpcyjnych oraz akcentowania konieczności ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne, liderzy światowej produkcji dążą do wdrażania inteligentnych rozwiązań produkcyjnych. Warto podążać za ich przykładem, by zachować konkurencyjność i zadbać o zrównoważony rozwój swojego przedsiębiorstwa.

Wymierne korzyści z wdrożenia rozwiązań inteligentnej produkcji

Implementacja inteligentnych systemów produkcyjnych może przynieść liczne korzyści, co uzasadnia taką inwestycję zarówno na poziomie zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych, jak i obniżenia kosztów całkowitych produkcji.

Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrażania rozwiązań inteligentnej produkcji, zalicza się:

  • Zwiększenie wydajności
    automatyzacja i cyfryzacja procesów przemysłowych oraz bieżąca analiza danych produkcyjnych pozwalają lepiej zarządzać produkcją, co przekłada się na zmniejszenie ilości nieplanowanych przestojów i zwiększenie wydajności produkcji. Co ważne, zastosowanie wielu z dostępnych na rynku technologii nie wymaga zwiększania zatrudnienia. Coraz większy nacisk kładzie się bowiem na łatwość wdrożenia oraz korzystania z innowacyjnych rozwiązań tak, by obsługą narzędzi oraz interpretacją danych produkcyjnych mogli zajmować się zatrudnieni w przedsiębiorstwie pracownicy.
     
  • Ustandaryzowanie jakości
    dzięki precyzyjnemu sterowaniu procesami produkcyjnymi, możliwe jest utrzymanie jednolitej jakości produktów, co zwiększa zaufanie klientów i poprawia pozycję firmy na rynku.

  • Redukcja kosztów
    jednym z kluczowych celów wdrożenia rozwiązań inteligentnej produkcji w zakładzie jest zmniejszenie zapotrzebowanie na pracę manualną, a także zoptymalizowanie zużycia surowców i energii, co prowadzi do obniżenia kosztów całkowitych produkcji. Efektywniejsze wykorzystanie danych produkcyjnych pomaga również przewidywać i rozwiązywać szereg problemów na wczesnym etapie, zapobiegając w ten sposób poważnym zakłóceniom w produkcji oraz kosztownym naprawom sprzętu.

  • Zwiększenie bezpieczeństwa
    inteligentne systemy monitorowania i kontrolowania procesów produkcyjnych pomagają w minimalizowaniu ryzyka wypadków z udziałem ludzi oraz awarii maszyn.

Kluczowe technologie

W koncepcję inteligentnej produkcji wpisuje się kilka kluczowych technologii. Dobór najbardziej odpowiednich dla przedsiębiorstwa rozwiązań oraz skuteczne włączenie ich w dotychczasowe procesy pozwoli lepiej zarządzać procesem produkcyjnym oraz odciążyć czy nawet wyręczyć pracowników w najbardziej uciążliwych, powtarzalnych i niebezpiecznych pracach.

Decydując się na wdrożenie rozwiązań wpisujących się w idee Inteligentnej Fabryki oraz Connected Enterprise warto sięgnąć po takie technologie jak:

  • Internet Rzeczy w przemyśle (IIoT)
    umożliwia zbieranie oraz przesyłanie danych w czasie rzeczywistym, co pozwala skuteczniej monitorować i optymalizować procesy produkcyjne.

  • Big Data
    gromadzenie i analiza dużych zbiorów danych pozwala na wykrywanie wzorców i przewidywanie potencjalnych problemów, co przyczynia się do eliminacji błędów, ustandaryzowania produkcji oraz minimalizacji kosztów.

  • Chmura obliczeniowa
    przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze zapewnia łatwy dostęp do informacji z dowolnego miejsca na świecie, co wspiera zdalne zarządzanie oraz ułatwia serwisowanie maszyn, nawet na znaczną odległość.

  • Edge Computing
    przetwarzanie brzegowe umożliwia zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym dzięki zastosowaniu jednostek obliczeniowych w pobliżu urządzeń, na których generowane są dane. Technologia pozwala zmniejszać opóźnienia i poprawiać wydajność procesu produkcyjnego.

  • Digital Twin
    technologia pozwalająca tworzyć wirtualną reprezentację fizycznego obiektu lub systemu. Cyfrowy bliźniak umożliwia symulowanie i testowanie procesów produkcyjnych jeszcze przed ich wdrożeniem, co znacząco przyspiesza projektowanie oraz implementację aplikacji, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów i awarii w przyszłości.

Jak rozpocząć transformację w kierunku inteligentnej produkcji

Inteligentna produkcja to kierunek, w którym podąża współczesny przemysł. Za wdrażaniem wpisujących się w koncepcję technologii przemawiają wymierne, uzyskiwane dzięki nim korzyści, takie jak zwiększanie wydajności pracy przy jednoczesnym redukowaniu kosztów, ograniczaniu emisyjności oraz zachowaniu lub podnoszeniu jakości produktów. Inteligentna produkcja pomaga zapewnić większą konkurencyjność i odporność przedsiębiorstwa na nieustannie zmieniające się warunki rynkowe.

Transformacja w kierunku inteligentnej produkcji to ścieżka, na którą warto wkroczyć ze sprawdzonym partnerem, który pomoże:

  • zidentyfikować obszary wymagające poprawy,
  • dobrać technologie, które będą najlepszą odpowiedzią na potrzeby oraz możliwości przedsiębiorstwa,
  • zaplanować oraz wdrożyć nowe rozwiązania w najbardziej efektywny i skuteczny sposób, minimalizując zakłócenia dla trwającej produkcji.

RAControls, oficjalny dystrybutor technologii Rockwell Automation, lidera światowego rynku automatyki przemysłowej i cyfrowej transformacji przemysłu, oferuje wiedzę, doświadczenie oraz zaawansowane rozwiązania wspierające inteligentną produkcję.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt