Chłodzenie szaf sterowniczych za pomocą klimatyzatorów

Utrzymanie odpowiedniej temperatury aparatury elektrycznej w środowisku przemysłowym stanowi niezwykle ważny aspekt projektowania systemów sterowania. 

Pomimo zastosowania bardziej zaawansowanej i wydajnej elektroniki generującej mniejsze straty mocy , wzrost gęstości montażu elementów oraz wysoka szczelność szaf elektrycznych skutkuje zwiększonymi wymaganiami w zakresie odprowadzania ciepła z szaf sterowniczych. Prawidłowa temperatura otoczenia ma istotny wpływ na żywotność oraz niezawodną pracę urządzeń.

Innowacyjne i dostosowane do wymagań przemysłowych klimatyzatory nVent HOFFMAN zapewniają odpowiednią ochronę dla komponentów elektrycznych, wydłużając żywotność podzespołów i optymalizując pracę urządzeń.

Z punktu widzenia sterowania i diagnostyki produkty marki HOFFMAN pozwalają również w prosty sposób zintegrować systemy chłodnicze z platformą sterowników Logix marki Allen-Bradley. Wykorzystanie komunikacji Ethernet/IP umożliwia uzyskanie dostępu do alarmów oraz zmiennych monitorujących pracę, jak również sterowanie procesem chłodzenia.

ROZSZERZONA OFERTA SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA TEMPERATUR

Systemy klimatyzacji nVent HOFFMAN poprawiają działanie i wydłużają żywotność chronionych podzespołów wykorzystywanych w wielu zastosowaniach. Oferta produktów obejmuje:

 • Klimatyzator wewnętrzny Slim Fit
  Podstawowa jednostka charakteryzująca się łatwą konfiguracją parametrów i diagnostyką.

 • Klimatyzator zewnętrzny T-Series
  Zaprojektowany specjalnie do pracy w trudnych warunkach.

 • Klimatyzator SpectraCool
  Zapewnia ochronę przed korozją dla podzespołów o krytycznym znaczeniu dla wydajności. Zaprojektowany do pracy w środowiskach narażonych na działanie trudnych warunków atmosferycznych.

 • Chłodnice termoelektryczne
  minimalizujące czas przestoju i zapobiegające uszkodzeniu podzespołów poprzez odprowadzanie z obudowy ciepła generowanego przez krytyczne elementy aparatury elektrycznej.

Czy wiesz, że….
Aby ułatwić klientom prace inżynierskie i uprościć kwestię zaopatrzenia, wszystkie produkty będące częścią portfolio nVent HOFFMAN spełniają niezbędne wymogi międzynarodowych certyfikatów, w tym UL®. Są one również dostępne na całym świecie pod tymi samymi, indywidualnymi numerami katalogowymi.

Wybrane produkty chłodnicze

Klimatyzator wewnętrzny Slim Fit

Korzyści dla klienta

 • Niewielka głębokość
  z 3 opcjami montażu

 • Aktywne zarządzanie kondensatem

 • Szeroki zakres temperatury pracy
  od 10°C do 55°C

 • Inteligentny, łatwy do skonfigurowania sterownik
  wraz z kodami statusu oraz wyjściem alarmowym
Klimatyzator wewnętrzny Slim Fit – pełen wachlarz funkcji i możliwości!

Klimatyzatory Slim Fit zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełniać wymagania klientów z branży przemysłowej na całym świecie. Klimatyzatory Slim Fit dostępne są w różnych wariantach mocy chłodniczej i  charakteryzują się szerokim zakresem temperatury pracy. Standardowo urządzenia oferowane są w trzech opcjach montażu: natynkowym, częściowo wpuszczanym i całkowicie wpuszczanym – a wszystko to w ramach jednego modelu.

Seria Slim Fit wyposażona została w system aktywnego zarządzania kondensatem, dzięki czemu stale odparowują wodę, która może gromadzić się w misce spustowej na skutek kondensacji z wężownicy parownika. Para wodna wydostaje się na zewnątrz wraz powietrzem przepływającym przez wentylator skraplacza. Dzięki globalnej certyfikacji, zdalnemu sterownikowi oraz możliwości pracy bez filtra klimatyzator Slim Fit upraszcza proces chłodzenia urządzeń automatyki, wspierając pracę projektantów systemów i zespołów utrzymania ruchu na całym świecie.

Wszystkie jednostki klimatyzatorów Slim Fit są testowane pod względem spełniania wymogów stopnia ochrony IP 54, a zakres temperatur ich pracy to 10°C – 55°C. Moc chłodnicza urządzenia wynosi od 300W do 4000W, w zależności od wybranej konfiguracji. Specjalna konstrukcja urządzeń Slim Fit optymalizuje przepływ powietrza. Klimatyzatory są dostarczane z inteligentnym sterownikiem. Dzięki karcie komunikacyjnej Comm-Board z interfejsem Ethernet/IP oraz udostępnionym pliku Add On Profile, klimatyzatory Slim Fit mogą w łatwy sposób zostać zintegrowane ze sterownikami Allen- Bradley.

Klimatyzator zewnętrzny T-Series

Korzyści dla klienta

 • Niezawodna i solidna konstrukcja

 • Szeroki zakres temperatury pracy

  od -40°C do 55°C

 • Niezawodny termostat mechaniczny

Klimatyzator zewnętrzny T-Series – zaprojektowany specjalnie do pracy w trudnych warunkach

Klimatyzatory T-Series zostały zaprojektowane do pracy w wymagających warunkach środowiskowych. Urządzenia są dostarczane z aluminiowym filtrem siatkowym wielokrotnego użytku, który można czyścić. Klimatyzatory wyposażone są w niewielką podstawę oraz kołnierze montażowe umożliwiające łatwą instalację. Urządzenia zostały przetestowane pod kątem spełniania wymogów stopnia ochrony IP 56. Konstrukcja urządzenia wyposażone jest w ocynkowaną obudowę z blachy stalowej, umożliwiającą pracę w trudnych warunkach zewnętrznych, jak i wewnątrz zakładów pracy. Urządzenia są również dostępne w wersji ze stali nierdzewnej Type 304 odpowiedniej do zastosowań w branży spożywczej.

Urządzenia T-Series charakteryzują się szerokim zakresem temperatur pracy: od -40°C do 55°C. Modele standardowe wyposażone są w system kontroli ciśnienia głowicy, umożliwiający pracę w niskich temperaturach, a także podgrzewacz sprężarki, powlekaną wężownicę skraplacza, wyłącznik awaryjny, termostat i pakiet podgrzewaczy. Klimatyzatory T-Series wyposażone są również w niezawodny termostat mechaniczny umieszczony z boku obudowy.

Klimatyzator SpectraCool z zaawansowaną ochroną antykorozyjną

Korzyści dla klienta

 • Zaprojektowane do użytku w trudnych warunkach środowiskowych
  przyczyniających się do powstawania korozji

 • Aktywne zarządzanie kondensatem

 • Niezawodny termostat mechaniczny

 • Wytrzymała konstrukcja

 • Zaawansowane powłoki ochronne
  Klimatyzatory SpectraCool posiadają zaawansowany system antykorozyjny zapewniający najwyższy standard ochrony przed korozją dla podzespołów o krytycznym znaczeniu dla wydajności urządzenia. Urządzenia przeznaczone są do pracy w miejscach narażonych na działanie trudnych warunków atmosferycznych, korozji oraz substancji chemicznych.

Klimatyzatory SpectraCool wyposażone są w system aktywnego zarządzania kondensatem, dzięki czemu stale odparowują wodę, która może gromadzić się w misce spustowej na skutek kondensacji z wężownicy parownika.

Para wodna wydostaje się na zewnątrz wraz powietrzem przepływającym przez wentylator skraplacza. Urządzenia z rodziny SpectraCool charakteryzują się szerokim zakresem temperatur pracy (od -40°C do 55°C) i zostały wyposażone w niezawodny termostat mechaniczny umieszczony z boku obudowy.

Ochrona na poziomie 1 (wyposażenie standardowe)
 • Cewki skraplacza pokryte specjalną powłoką w celu ochrony przed korozją
  Elementy termostatu i czujników pomiarowych pokryte powłoką chroniącą przed korozją

 • Wszystkie odsłonięte rurki miedziane pokryte powłoką
  w celu ochrony przed korozją
Ochrona na poziomie 2 (na zamówienie)
 • Wszystkie powłoki stanowiące część ochrony na poziomie 1

 •  Cewki skraplacza pokryte specjalną powłoką w celu ochrony przed korozją
  dzięki specjalnym powłokom oraz izolacyjnym elementom piankowym

 • Wężownice parownika pokryte specjalną powłoką
  w celu ochrony przed korozją

Chłodnice termoelektryczne

Korzyści dla klienta

 • Łatwiejsza konserwacja
  dzięki konstrukcji bez filtra

 • Wysoka ochrona IP

 • Brak ruchomych elementów
  takich jak skraplacze i sprężarki zapewnia niezawodność urządzenia

Chłodnica termoelektryczna wykorzystująca efekt Peltiera

Chłodnice termoelektryczne minimalizują czas przestoju i zapobiegają uszkodzeniu podzespołów poprzez odprowadzanie z obudowy ciepła generowanego przez krytyczne elementy aparatury elektrycznej. Kompaktowe chłodnice pozwalają na chłodzenie niewielkich obudów zlokalizowanych zarówno w strefach wewnętrznych, jak i zewnętrznych dzięki wykorzystaniu efektu Peltiera.

To doskonałe rozwiązanie do chłodzenia wnętrza niewielkich obudów ze względu na niski profil i niewielkie rozmiary podstawy takich chłodnic. Chłodnice termoelektryczne można zamówić zarówno z osłoną, jak i bez niej. Przy montażu są one częściowo wpuszczane w obudowę.

Chłodnice termoelektryczne wyposażone są w fabrycznie przygotowane okablowanie, a także blok zaciskowy ułatwiający podłączenie przewodów. Urządzenia są testowane pod względem spełniania stopnia ochrony IP 65. Dostępne modele mogą być zasilane prądem stałym o napięciu 24V lub 48V. Chłodnice nie wymagają zastosowania skraplaczy, sprężarek ani filtrów, dzięki czemu stanowią niezawodne rozwiązanie do pracy w trudnym środowisku z ograniczonymi możliwościami konserwacji. Chłodnice termoelektryczne są także przyjazne dla środowiska, gdyż nie zawierają czynników chłodniczych.

Specyfikacja i numery katalogowe produktów dostępne na stronie producenta.

RAControls zaprasza do bezpośredniego kontaktu z Inżynierami aplikacyjnymi, którzy przybliżą Państwu możliwości rozwiązań i pomogą dobrać produkty najlepiej odpowiadające potrzebom Państwa organizacji.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt