TOP 10 darmowych narzędzi dla automatyka

Specjalistyczne oprogramowanie stanowi podstawowe narzędzie pracy każdego automatyka. Warto wiedzieć, że istnieje szereg darmowych narzędzi, które ułatwią pracę i umożliwią wdrażanie aplikacji o mniejszym lub większym stopniu zaawansowania.

1. PST (Product Selection Toolbox dla Windows)

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

PST to oprogramowanie, które składa się z kilku aplikacji:

  • IAB (Integrated Architecture Builder),
  • ProposalWorks,
  • Safety Automation Builder,
  • MCS Star,
  • User Defined Device Maintanance oraz
  • Current Product Updater.

Z tego darmowego narzędzia dla automatyków od Rockwell Automation korzystają nie tylko automatycy, ale także doradcy techniczni, działy zakupów oraz działy sprzedaży. Oprogramowanie PST pozwala budować i sprawdzać systemy sterowania (w tym systemy SAFETY), ustalać ceny komponentów czy generować BOM (Bill of Materials).

Korzystanie z oprogramowania jest bardzo łatwe, na większość wątpliwości odpowie instrukcja użytkownika. 

Podczas instalacji wystarczy wybrać kraj i walutę (później będzie można zmienić te parametry jeszcze tylko raz).

Narzędzie pobrać można ze strony producenta (pobieranie rozpocznie się automatycznie):

2. Katalog online RAControls

foto: RAControls

Dostępny w języku polskim cyfrowy katalog systemów i rozwiązań dla wydajnej produkcji od RAControls obejmuje produkty, usługi i rozwiązania z zakresu automatyki, informatyki i pneumatyki przemysłowej. W katalogu znaleźć można rozwiązania takich producentów jak Rockwell Automation (marki Allen-Bradley i FactoryTalk), SMC, Cisco, Ewon by HMS Networks, ProSoft Technology, Stratus Technologies, nVent HOFFMAN i wiele innych. Katalog ma formę interaktywnej, intuicyjnej w obsłudze broszury, którą można przeglądać w przeglądarce lub pobrać.  

Katalog RAControls dostępny jest w formie broszury online:

3. Katalog online produktów Rockwell Automation

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

W katalogu online Rockwell Automation i firm partnerskich znaleźć można rozwiązania z oferty czołowego amerykańskiego producenta systemów automatyki.

Katalog Rockwell Automation zawiera informacje techniczne, prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces doboru poszczególnych urządzeń i komponentów, generuje numer katalogowy i podaje linki do powiązanych dokumentów, co znacząco przyspiesza skompletowanie potrzebnych elementów. Katalog nie zawiera cen produktów.

Cyfrowy katalog produktów Rockwell Automation można znaleźć online:

4. Aplikacje mobilne dla Android

foto: Zrzut ekranu ze Sklepu Play

Rockwell Automation oferuje szereg aplikacji mobilnych dla systemu operacyjnego Android. Aplikacje  są przydatne zarówno na etapie projektowania, jak i wdrażania i uruchamiania systemów automatyki.

Wśród dostępnych aplikacji znajdziemy m.in. katalog z cenami, IAB Mobile i wiele innych.

Wszystkie aplikacje mobilne dla Android od Rockwell Automation znajdują się w sklepie Google Play:

5. Aplikacje mobilne dla iOS

foto: Zrzut ekranu z Apple Store

Rockwell Automation nie zapomina również o automatykach, którzy korzystają z urządzeń mobilnych z ekosystemu Apple. Bezpłatne aplikacje mobilne amerykańskiego lidera rynku automatyki przemysłowej, w tym katalog cen online czy IAB Mobile na urządzenia z iOS, są do pobrania z oficjalnego sklepu Apple:

6. Asystent wyboru wejść/wyjść (online)

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

Asystent wyboru to bardzo wygodne, darmowe narzędzie automatyka, które umożliwia szybkie ustalenie, jakie moduły wejść/wyjść są dostępne i będą najlepiej pasować do konkretnego zastosowania w aplikacji. Narzędzie pozwala znacząco przyspieszyć pracę na etapie doboru urządzeń.

Z asystenta wyboru wejść/wyjść (online) można korzystać za darmo na stronie Rockwell Automation: 

7. Motion Analyzer (online)

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

Motion Analyzer to konfigurator systemów serwonapędowych (servo motion) oraz przeglądarka serwonapędów, serwosilników i przekładni. Motion Analyzer oferuje  takie narzędzia dla automatyka, jak: Inertia Calculator, Compatibility Browser, Common Bus Estimator, Cabler Selector oraz Speed/Torque Tool. Narzędzie pozwala dobrać kombinację napęd-silnik-przekładnia idealnie do potrzeb danej aplikacji.

Narzędzie jest dostępne online:

8. Asystent wyboru czujników (online)

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

Bardzo przydatne i proste w obsłudze narzędzie, które ułatwia odpowiednie dobranie czujników dzięki m.in. możliwości sortowania  czujników według potrzeb konkretnej branży i aplikacji.

Narzędzie jest dostępne online:

9. Informator cyklu życia produktów Rockwell Automation (online)

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

Informator pokazuje, na jakim etapie cyklu życia znajduje się wyszukiwany produkt – czy na przykład nie został lub nie zostanie wkrótce wycofany. W takim przypadku informator zaproponuje odpowiedni zamiennik dostępny w ofercie Rockwell Automation.

Informator znajduje się pod linkiem:

10. CCW (Connected Components Workbench dla Windows)

foto: Zrzut ekranu z narzędzia

Łatwe w obsłudze środowisko do tworzenia aplikacji dla sterowników serii Micro 800 oraz programowania paneli operatorskich, falowników, serwonapędów, przekaźników bezpieczeństwa, kurtyn świetlnych czy przekaźników przeciążeniowych. Interfejs CCW jest bardzo zbliżony do interfejsu Studio 5000, co ułatwia obsługę narzędzia automatykom korzystającym z wiodącego  środowiska programistycznego do projektowania i konfiguracji od Rockwell Automation.

Aby pobrać aplikację trzeba zarejestrować się na stronie Rockwell Automation.

Aplikacja dostępna jest do pobrania ze strony producenta:

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: