Systemy RFID – czym są i jakie przynoszą korzyści?

Technologia RFID służy identyfikacji, logowaniu oraz kontroli uprawnień użytkowników. To bardzo ważne zagadnienia w kontekście konieczności zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy, jak również ochrony danych oraz ułatwienia codziennego funkcjonowania pracowników. RAControls rekomenduje systemy RFID od rf IDEAS, które znakomicie sprawdzają się nawet w zastosowaniach przemysłowych.

W tym poradniku omawiamy najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu RFID na terenie zakładu pracy.

Cel: zbudowanie bezpiecznego ekosystemu danych osobowych

Systemy RFID to technologia, która budzi coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców – i to już nie tylko wielkich korporacji. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z konieczności zabezpieczenia kluczowych danych, ochrony miejsca pracy, jak również przestrzegania zaleceń dotyczących uwierzytelniania wieloskładnikowego.

Utrata danych np. w wyniku kradzieży czy innego bezprawnego działania, to ogromny problem dla organizacji, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje prawne, nie wspominając już o konsekwencjach wizerunkowych.

Chcąc zapewnić maksymalny poziom ochrony danych, a przy tym nie ograniczać funkcjonalności środowiska pracy, warto postawić właśnie na specjalistyczne systemy RFID.

Najważniejszą korzyścią jest realny wzrost bezpieczeństwa danych

Nie ma ważniejszego argumentu przemawiającego za zainwestowaniem we wdrożenie systemu RFID w przedsiębiorstwie. Przytoczmy tutaj tylko kilka statystyk:

  • Aż 80 procent przypadków wycieku danych jest konsekwencją wykradzenia haseł, ich słabej jakości lub stosowania domyślnych haseł.
  • Blisko 1,1 miliarda euro – o tyle wzrosła wysokość kar nałożonych na organizacje w Europie za naruszenie lub łamanie przepisów RODO.
  • 746 milionów euro wyniosła najwyższa do tej pory kara nałożona w Europie za naruszenie przepisów z zakresu ochrony danych osobowych.

To przemawia do wyobraźni. Takie sytuacje naprawdę mają miejsce i nie są domeną wyłącznie największego biznesu. Paradoksalnie to właśnie średnie i małe firmy są szczególnie narażone na poważne konsekwencje wynikające ze złamania czy naruszenia przepisów RODO, ponieważ to w takich organizacjach najczęściej brakuje jasnych wytycznych dotyczących ochrony danych, jak również kompleksowych systemów minimalizujących lub eliminujących takie ryzyko.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na ekosystem danych osobowych składa się kilka podstawowych elementów. Są to:

  • Bezpieczeństwo danych – należy się zastanowić nad tym, czy wszystkie urządzenia podłączone do sieci i serwery są dobrze zabezpieczone przed ryzykiem naruszenia danych.
  • Wygoda – ochrona danych nie powinna stanowić problemu dla pracowników, spowalniać ich pracy czy wymuszać konieczności zapamiętywania wielu haseł. Warto zatem sprawdzić, czy obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa nie powodują, że pracownicy np. tracą czas na wymyślanie, zapamiętywanie, a ostatecznie też odzyskiwanie kodów PIN, haseł etc.
  • Wydajność pracy – wiele narzędzi kontroli dostępu, które pojawiły się na rynku lata temu, dziś stoi w sprzeczności z wydajnością i komfortem pracy. Jeśli wykorzystywane rozwiązania zakłócają pracę i są niefunkcjonalne, to trzeba je zmienić na nowocześniejsze, wygodniejsze, a przy tym bezpieczniejsze narzędzia.
  • Zgodność z przepisami – każdy system, który ma zwiększyć ochronę danych przetwarzanych w organizacji, musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa europejskiego i krajowego. Oczywiście dotyczy to również polityki wewnętrznej.

Bezpieczeństwo + wygoda

RAControls rekomenduje systemy RFID z uwagi na fakt, iż nie tylko gwarantują one bardzo wysoki poziom ochrony danych przetwarzanych w przedsiębiorstwie, ale również są wygodne w codziennym użytkowaniu.

Proponujemy sprawdzone rozwiązanie w postaci czytników WAVE ID wraz z oprogramowaniem, które można skonfigurować pod kątem oczekiwanych zastosowań, specyfiki danego przedsiębiorstwa oraz wymaganej prostoty obsługi.

Wspomnijmy także o tym, że czytniki WAVE ID m.in. pozwalają na łatwe i precyzyjne rozliczanie czasu pracy, w 100% zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy. 

Jak wdrożyć system RFID w organizacji?

Poza wybraniem samego systemu kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedniego partnera, który przeprowadzi cały proces wdrożenia RFID w przedsiębiorstwie. Zapraszamy do współpracy z RAControls. Specjaliści RAControls mają duże doświadczenie w implementowaniu rozwiązań z dziedziny ochrony danych osobowych i systemów dostępowych.

Dzięki wsparciu RAControls proces wdrożenia systemu RFID w Państwa przedsiębiorstwie przebiegnie bez zakłóceń, zakończy się pełnym sukcesem, a sam system będzie działać niezawodnie i w żaden sposób nie spowoduje dezorganizacji pracy.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z RAControls. Przedstawimy Państwu najlepsze dostępne rozwiązania z dziedziny budowania i ochrony ekosystemów danych osobowych oraz przygotujemy wstępną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Zobacz również

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt