Czujniki przemysłowe – podstawa bezpiecznej, nieprzerwanej pracy zautomatyzowanej linii produkcyjnej

Inteligentne czujniki przemysłowe to niewielkie, ale niezwykle ważne elementy systemu automatyzującego pracę np. linii produkcyjnej. Zapewniają one dostęp do informacji, świetną funkcjonalność oraz elastyczność, jednocześnie realnie poprawiając sprawność urządzeń oraz wydajność i bezpieczeństwo całego zakładu. W ofercie RAControls, oficjalnego przedstawiciela amerykańskiej firmy Rockwell Automation w Polsce, dostępna jest szeroka gama czujników marki Allen-Bradley, które to wykorzystują technologię IO-Link do śledzenia stanu maszyn i urządzeń produkcyjnych w sposób typowy dla Zintegrowanej Architektury.

Czym jest IO-Link?

IO-Link to globalny, równorzędny (peer-to-peer) szeregowy protokół komunikacyjny o standardzie otwartym (IEC 61131-9), który umożliwia łatwą integrację czujników przemysłowych i aktywatorów.

Dzięki IO-Link zyskujemy dostęp do wszystkich parametrów konfiguracyjnych oraz danych procesowych i diagnostycznych czujników, co pozwala jeszcze lepiej nimi zarządzać. W ten sposób mamy możliwość wyjścia poza standardowe wykrywanie produktów w maszynie – po zastosowaniu czujników kompatybilnych z IO-Link możemy realnie monitorować stan maszyny podczas jej pracy i błyskawicznie reagować na wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

IO-Link upraszcza też konfigurację i rozruch technologiczny, zapewniając przy tym podwyższoną elastyczność obecnych i przyszłych procesów. IO-Link w pełni współpracuje z systemami zintegrowanej architektury Rockwell Automation w ramach koncepcji Connected Enterprise.

Czujniki zintegrowane z protokołem IO-Link

Aby zacząć korzystać ze zintegrowanych, inteligentnych czujników przemysłowych w ramach protokołu IO-Link, najpierw musimy wdrożyć urządzenia nadrzędne. Pozwalają one na podłączenie do ośmiu urządzeń (z możliwością wykorzystania zarówno IO-Link, jak i standardowych we/wy).

Do wyboru mamy tutaj urządzenie nadrzędne POINT I/O do montażu w szafie (IP20) oraz wersję ArmorBlock 5000 do montażu na maszynie (IP67). W modelu ArmorBlock znajdziemy również funkcję znacznika czasowego, która zapewnia widoczność danych czujnika w celu uzyskania jeszcze lepszej jakości odczytów.

Z protokołem IO-Link może współpracować szereg czujników przemysłowych marki Allen-Bradley. Skupmy się na kilku grupach tych urządzeń, które mają największe zastosowanie w automatyce przemysłowej i są najczęściej wykorzystywane do budowy autonomicznych systemów produkcyjnych.

Czujniki fotoelektryczne

Czujniki fotoelektryczne zgodne z protokołem IO-Link to szeroka gama urządzeń, w której znajdziemy takie modele Allen-Bradley jak:

  • Czujnik 42JT VisiSight;
  • Czujnik z pomiarem laserowym 45LMS;
  • Czujnik 42EF RightSight;
  • Czujnik znaków barwnych 45CRM;

 

Czujniki fotoelektryczne Allen-Bradley działają na zasadzie wykrywania zmian natężenia światła odbijanego lub blokowanego przez wykrywany obiekt. Te czujniki przemysłowe mają za zadanie m.in. powiadamiać system o zanieczyszczeniu obiektywu.

Dzięki czujnikom fotoelektrycznym możliwa jest zmiana parametrów obsługiwana przez sterownik podczas zmiany linii/narzędzi – zapewnia to elastyczność produkcji (np. nastawy). Funkcją tych czujników jest także monitorowanie stopnia zużycia maszyny, co jest możliwe dzięki wskazaniu siły sygnału czujnika.

Warto wspomnieć, że dostępne są tutaj opcje blokowania lokalnych ustawień w trybie pracy IO-Link, co zapobiega zmianie ustawień czujnika przy wszelkich zmianach dokonywanych przez użytkownika.

Czujniki zbliżeniowe

Drugą ważną grupą czujników przemysłowych są czujniki zbliżeniowe, w gamie modeli Allen-Bradley reprezentowane przez czujniki 871TM, 871FM oraz czujnik miniaturowy 871C.

Czujniki zbliżeniowe Allen-Bradley dzięki funkcji diagnostyki umożliwiają znaczące skrócenie przestojów (czujniki same wskazują, czy dany element wymaga naprawy lub wymiany). Unikalne numery seryjne produktów zapewniają instalację czujników we właściwych miejscach podczas przekazywania do eksploatacji. Z kolei różne tryby uczenia (standardowe, precyzyjne i dynamiczne) ułatwiają konfigurację czujników w sposób najlepiej odpowiadający danej aplikacji.

Czujniki ciśnienia i temperatury

W gamie czujników ciśnienia i temperatury marki Allen-Bradley znajdziemy m.in. modele 837T czy 836P. Te czujniki przemysłowe oferują chociażby funkcję bezpośredniego ustawienia opóźnienia włączenia/opóźnienia wyłączenia i licznika zdarzeń.

Stan krawędzi pomaga zoptymalizować instalację czujnika pod kątem maksymalnej sprawności. Z kolei maksymalna temperatura czujnika jest mierzona w sposób ciągły – można jej użyć w celach diagnostycznych lub na potrzeby konserwacji zapobiegawczej.

W tym artykule przedstawiliśmy jedynie wycinek oferty czujników przemysłowych marki Allen-Bradley. Wybór inteligentnych czujników na potrzeby automatyki przemysłowej jest znacznie szerszy, a dobór konkretnych rozwiązań zawsze należy powierzyć doświadczonemu ekspertowi.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls, którzy zapoznają się z potrzebami Państwa przedsiębiorstwa i przygotują dla Państwa najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt