System Zarządzania Sprężonym Powietrzem – Air Management System od SMC. Przybliżamy możliwości rozwiązania

W wielu sektorach przemysłu zredukowanie zużycia energii elektrycznej i innych mediów oraz zmniejszenie emisji CO2 to obecnie kluczowe wyzwania. Jednocześnie działania te nieodłącznie wpisują się w założenia idei zrównoważonej produkcji.

W zredukowaniu zużycia energii elektrycznej pomagają m.in. zaawansowane systemy zarządzania sprężonym powietrzem. Rozwiązaniem rekomendowanym przez ekspertów RAControls jest Air Management System od SMC. W artykule przybliżamy najważniejsze zalety tego systemu.

Funkcja systemów zarządzania sprężonym powietrzem

Systemy zarządzania sprężonym powietrzem umożliwiają monitorowanie parametrów instalacji sprężonego powietrza w zakładzie, włącznie z programowaniem momentu redukcji ciśnienia zasilania, co jest istotne szczególnie w okresach zmniejszonej aktywności produkcyjnej. Dodatkowo dają one możliwość zaprogramowania momentu całkowitego wyłączenia zasilania maszyny sprężonym powietrzem.

Rozwiązanie to stanowi więc istotny element systemu automatyki przemysłowej w zakładach wykorzystujących maszyny i urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Do najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia tej technologii zalicza się:

 • Znaczącą redukcję zużycia sprężonego powietrza oraz energii elektrycznej
  jest to możliwe dzięki precyzyjnemu sterowaniu maszynami i zasilaniu ich optymalną ilością medium, w zależności od aktualnego zapotrzebowania;

 • Zwiększenie możliwości konserwowania maszyn zasilanych sprężonym powietrzem,
  w tym wczesnego reagowania na wszelkie niepokojące sygnały i nieprawidłowości – jest to związane z zapewnieniem stałego monitoringu przepływu, ciśnienia i temperatury sprężonego powietrza;

 • Uproszczenie instalacji,
  możliwość rezygnacji z okablowania, dużo szybsze i łatwiejsze uruchomienie instalacji sprężonego powietrza;

Funkcja systemów zarządzania sprężonym powietrzem

System Zarządzania Sprężonym Powietrzem od SMC to jedno z najlepszych tego typu rozwiązań dostępnych na rynku. System umożliwia zredukowanie zużycia sprężonego powietrza nawet o 62% i gwarantuje znacznie efektywniejsze zarządzanie tym medium.

Wśród zalet Air Management System warto wymienić:

 • Pełną programowalność,
  włącznie z automatyczną redukcją ciśnienia i nastawialnymi czasami zamknięcia dopływu sprężonego powietrza;

 • Digitalizację układu sprężonego powietrza
  poprzez wirtualną kontrolę kluczowych parametrów pracy za pomocą komunikacji Fieldbus lub lub OPC UA (możliwość jednoczesnego pobierania i wysyłania danych);

 • Możliwość jednoczesnego połączenia do 10 jednostek zdalnych
  dzięki zasięgowi komunikacji bezprzewodowej nawet do 100 metrów;

System Zarządzania Sprężonym Powietrzem od SMC jest kompatybilny z protokołami sieciowymi: EtherNet/IP, PROFINET oraz EtherCAT. System współpracuje również ze standardem komunikacyjnym IO-Link oraz OPC-UA i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki funkcji szyfrowania danych.

Rozwiązanie umożliwia także pomiar przepływu do 4000 l/min przy ciśnieniu 0,7 MPa. Dostępne wielkości portów przyłączeniowych to 1/4, 3/8, 1/2 i  1 cal. Warto również wspomnieć o modułowym montażu systemu oraz możliwości montażu w zespole przygotowania powietrza serii AC-D.    

Szczegółowych informacji na temat technologii i rozwiązań dla zrównoważonej produkcji udzielą Państwu doradcy RAControls.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt