Rozdzielnice MCC – istotny element systemu automatyki przemysłowej

Rozdzielnice MCC to nisko- i średnionapięciowe rozdzielnice napędowe, które zapewniają ciągłość ruchu w przypadku aplikacji o krytycznym znaczeniu. RAControls rekomenduje rozdzielnice CENTERLINE 2500, spełniające najwyższe standardy pod względem niezawodności oraz skalowalności. Są to rozdzielnice klasy premium, charakteryzujące się maksymalnym bezpieczeństwem, wydajnością i bezawaryjnością. Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii.

Najważniejsze funkcje modułowych rozdzielnic napędowych MCC CENTERLINE

Rozdzielnice MCC CENTERLINE to inteligentne urządzenia zabezpieczające, przeznaczone również do sterowania silnikami. Rozdzielnice z tej serii idealnie odpowiadają na potrzeby danego zastosowania. Mamy tutaj do czynienia ze sprawdzoną technologią zapewniającą wysoką jakość oraz wiele lat bezproblemowej eksploatacji.

Dzięki zastosowaniu technologii ArcShield rozdzielnice MCC są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko wyładowań łukowych. Technologia ta zapewnia również lepsze zabezpieczenie przed wewnętrznymi zwarciami łukowymi.

Poza wspomnianą wcześniej rozdzielnicą MCC CENTERLINE 2500 warto przywołać również model CENTERLINE 2100 z jednostkami SecureConnect, który poprawia bezpieczeństwo pracy poprzez zmniejszenie ryzyka porażeń elektrycznych.

Integracja z przemiennikami PowerFlex

Ważną cechą rozdzielnic MCC CENTERLINE jest to, że można je łatwo zintegrować z przemiennikami PowerFlex, interfejsami we/wy, inteligentnymi siłownikami i innymi urządzeniami podłączonymi do sieci EtherNet/IP, zgodnie z koncepcją Connected Enterprise.

Architektura Connected Enterprise ma istotną przewagę nad architekturą konwencjonalną. Jest o wiele łatwiejsza w obsłudze, pozwala również uzyskać wyższą wydajność pracy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów po stronie przedsiębiorstwa.

EtherNet/IP jest standardem sieciowym powszechnie stosowanym w przemyśle, umożliwiającym uproszczenie procesu projektowania maszyn i zwiększenie jego efektywności. Dodajmy, że sieć EtherNet/IP może mieć topologię liniową, gwiaździstą lub pierścieniową, a funkcjonalność DLR zwiększa niezawodność komunikacji, zabezpieczając również przed nieplanowanymi przestojami.

Modułowa rozdzielnica niskiego napięcia CENTERLINE 2500

CENTERLINE 2500 to topowy produkt w kategorii modułowych rozdzielnic niskiego napięcia. Rozdzielnica została zaprojektowana z myślą o szerokiej gamie wymagań spotykanych w różnych gałęziach przemysłu. Do jej najważniejszych zalet można zaliczyć kompaktową budowę, użyteczność oraz certyfikowane rozwiązania techniczne – dzięki temu ten model spełni nawet wygórowane oczekiwania względem jakości wykonania, realnie zwiększając efektywność zarządzanych procesów technologicznych.

Poniżej wymieniamy kluczowe cechy rozdzielnicy MCC CENTERLINE 2500:

  • Rozdzielnice mogą zawierać moduły zarówno wysuwne, jak i stacjonarne. Konstrukcja przewiduje do 24 modułów w jednej kolumnie.
  • Rozdzielnice są dostarczane w postaci zintegrowanego systemu zasilania i sterowania napędami, ze wstępnie skonfigurowaną i zweryfikowaną infrastrukturą EtherNet/IP.
  • Dzięki rozbudowanemu programowi wstępnej konfiguracji, można w znacznym stopniu skrócić czas projektowania, montażu i uruchomienia rozdzielnicy, a tym samym przekazania jej do eksploatacji.

Rozdzielnice MCC CENTERLINE 2500 zostały zaprojektowane zgodnie z normą IEC 61439-2, oferują elastyczność wyboru pomiędzy modułami stacjonarnymi, a wysuwanymi, posiadają wbudowaną sieć przemysłową EtherNet/IP (gwarancja stabilnej komunikacji), a dzięki technologii IntelliCENTER zapewniają szybką i łatwą integrację z nadrzędnym systemem sterowania, wykorzystując wbudowaną komunikację sieciową.

Warto wspomnieć o systemie zasilania z trój- lub czteroprzewodową szyną zbiorczą, jak również o systemie ArcShield ograniczającym zagrożenia związane z wewnętrznymi wyładowaniami łukowymi.

Podkreślmy również bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantują rozdzielnice MCC CENTERLINE 2500. Zarówno standardowe wyposażenie, jak i opcje dodatkowe, obejmują udoskonalone rozwiązania dla bezpieczeństwa, w tym:

  • łukoochronne zatrzaski (w opcji ArcShield), które chronią przed wyładowaniami łukowymi w przypadku awarii;
  • zaawansowane funkcje diagnostyczne oprogramowania IntelliCENTER, które umożliwiają uzyskanie zdalnego dostępu do danych oraz zdalne wykrywanie i usuwanie usterek, ograniczając interwencje na obiekcie do niezbędnego minimum;
  • rozwiązania blokujące zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo we wszystkich czterech pozycjach modułu (podłączony, test, odłączony i wyjęty);
  • przegrody automatyczne, które natychmiast izolują szynę pionową po jej zdemontowaniu;
  • system mocowania (służący do łączenia szyny poziomej z pionowymi), który nie wymaga konserwacji okresowej, co minimalizuje ryzyko narażenia operatorów na niebezpieczne napięcia.

Już teraz zapraszamy do kontaktu – nasi doradcy przedstawią Państwu więcej szczegółów na temat rozdzielnic MCC, których czołowym dystrybutorem na polskim rynku jest RAControls.

Więcej informacji na temat rozdzielnic MCC CENTERLINE udziela:

Tomasz Depta, Systemy Napędowe & Komponenty Elektryczne

kom.: +48 691 780 137 | e-mail: tdepta@racontrols.pl

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: