Modernizacja (migracja) do nowszych platform sprzętowych – dlaczego warto się na to zdecydować? Kiedy jest to konieczne?

Każdy system IT/OT, w tym stworzony na potrzeby automatyki przemysłowej, w pewnym momencie może stracić wsparcie producenta, a jego poszczególne komponenty mogą zostać wycofane ze sprzedaży. Oczywiście nigdy nie następuje to z dnia na dzień. Stosowna informacja trafia do użytkowników z odpowiednim wyprzedzeniem, aby była możliwa sprawna, niezaburzająca procesu technologicznego migracja do nowszej platformy sprzętowej.

Modernizacja aktualnie używanych komponentów przynosi przedsiębiorstwu liczne korzyści, o czym przeczytać można w naszym artykule.

Główne cele modernizacji

Modernizację przeprowadza się nie tylko w momencie ustania wsparcia dla obecnie użytkowanego sprzętu, ale także z pobudek czysto biznesowych. Jeśli aktualne zaplecze ogranicza wydajność przedsiębiorstwa, nie może zostać rozbudowane i dostosowane do zmieniających się wymagań produkcyjnych, to rozsądnie jest pomyśleć o modernizacji.

Do najczęstszych powodów migracji (modernizacji) wskazywanych przez same przedsiębiorstwa zaliczamy:

  • potrzebę zredukowania kosztów operacyjnych oraz czasu potrzebnego na przeprowadzanie konkretnych aplikacji,
  • uproszczenie obsługi i zwiększenie funkcjonalności systemu,
  • podniesie wydajności, elastyczności oraz jakości produkcji,
  • ograniczenie strat materiałowych,
  • zyskanie przewagi konkurencyjnej nad przedsiębiorstwami, które jeszcze nie zdecydowały się na modernizację swojego zaplecza sprzętowego.

Z danych przekazanych przez firmę Rockwell Automation wynika, że aż 39% użytkowników, którzy zdecydowali się na migrację do systemu CompactLogix, zaoszczędziło na tym od 25 do 50 tys. dolarów w ciągu 12 miesięcy od przejścia modernizacji. 

Z kolei 41% użytkowników platformy SLC po przejściu na CompactLogix odnotowało przyspieszenie produkcji i zwiększenie wydajności (1).

Wycofanie produktu – co to oznacza dla użytkowników?

Korzyści z migracji są oczywiste, natomiast jej przeprowadzenie wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Dlatego wielu użytkowników wycofywanych platform sprzętowych zwleka z podjęciem decyzji o modernizacji. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, czy wiąże się to z jakimkolwiek ryzykiem?

Wycofanie produktu ze sprzedaży nie oznacza, że dana platforma sprzętowa przestanie działać. Mogą jednak pojawić się trudności z dostępnością części zamiennych, a także z uzyskaniem wsparcia softwareowego ze strony producenta. W związku z tym RAControls zaleca przeprowadzenie modernizacji tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Czy konieczna jest wymiana posiadanego sprzętu, który został wycofany z produkcji?

Z taką sytuacją obecnie mierzą się użytkownicy produktów z rodziny SLC 500. Ta platforma marki Allen-Bradley została wycofana ze sprzedaży z dniem 31.12.2022 r. Zalecamy migrację do platformy CompactLogix, którą mogą przeprowadzić eksperci RAControls.

Czy jednak wymiana sprzętu z powodu wycofania platformy ze sprzedaży rzeczywiście jest konieczna? Należy tutaj rozpatrywać dwa scenariusze:

1. Dokładna specyfikacja podzespołów nie jest znana
ta sytuacja niesie za sobą szczególnie wysokie ryzyko w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii.

W sytuacji, kiedy aktualny stan zainstalowanego sprzętu nie jest znany, zachęcamy do wykonania kompleksowej inwentaryzacji wraz z określeniem statusu dostępności części zamiennych – Installed Base Evaluation

2. Specyfikacja modułów jest znana
jeśli na liście materiałowej znajdują się elementy wycofane już z produkcji należy mieć na względzie utrudniony dostęp do części zamiennych (lub ich całkowity brak).

W takiej sytuacji zalecamy jak najszybsze przygotowanie scenariusza modernizacji, aby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować niedostępne komponenty z aplikacji. Przygotowany plan pozwoli zaplanować modernizacje w czasie oraz podzielić je na etapy w taki sposób, aby osiągnąć założenie efekty w jak najkrótszym czasie.

Jeśli obecny system działa, a jego możliwości są dla Państwa w zupełności wystarczające, to oczywiście można zrezygnować z modernizacji. Trzeba natomiast mieć świadomość tego, że w razie wystąpienia jakiejś awarii, naprawa uszkodzonego elementu będzie utrudniona, czasochłonna, a w skrajnym scenariuszu wręcz niemożliwa. Prosimy również brać pod uwagę wydłużenie usługi serwisowej, co może się wiązać z nawet kilkunastotygodniowym przestojem.

Biorąc pod uwagę te ryzyka, rozsądnie jest przynajmniej rozważyć modernizację posiadanych podzespołów, które zostały lub wkrótce zostaną wycofane ze sprzedaży. Alternatywnie radzimy uzupełnić magazyn o wciąż dostępne części zamienne.

Modernizacja bez ryzyka? To jak najbardziej jest możliwe

Nie tylko względy ekonomiczne stopują przedsiębiorców przed przeprowadzeniem modernizacji systemu. Częstą obawą jest to, że prace migracyjne spowodują przestoje w zakładzie produkcyjnym. Na szczęście jesteśmy w stanie zminimalizować takie ryzyko.

Jeśli czynnikiem wstrzymującym decyzję o podjęciu modernizacji jest obawa o zbyt długie przestoje w produkcji, zachęcamy do skorzystania z szeregu proponowanych przez producenta rozwiązań, mających na celu znaczące skrócenie tego czasu. Przykładowo zastosowanie dedykowanego systemu okablowania umożliwi wymianę hardware’u bez konieczności przekablowywania, co pozwoli na powrót do starego systemu, gdy/jeśli okaże się to konieczne. 

Modernizacja w kierunku przejścia na nowoczesną platformę, w tym opartą o sterowniki z serii CompactLogix, to doskonała inwestycja w wydajność, bezpieczeństwo i tym samym opłacalność produkcji. Już teraz zapraszamy do kontaktu z RAControls – nasi eksperci przedstawią Państwu dostępne opcje migracji.

Zapraszamy do kontaktu z doradcami techniczno-handlowymi:

Inżynierowie RAControls, na podstawie dostarczonych przez Państwa informacji, pomogą w opracowaniu dedykowanych scenariuszy migracji z podziałem na odpowiadające Państwu etapy.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt