Inteligentne maszyny – fundament Przemysłu 4.0

Internet Rzeczy (IoT) to pojęcie, które do naszych słowników wkroczyło stosunkowo niedawno, głównie w kontekście wykorzystania urządzeń połączonych ze sobą dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia.

Idea ta wdrożona w przemyśle znana jest jako Industrial Internet of Things (IIoT).

Trwa czwarta rewolucja przemysłowa, tym razem skupiona na wykorzystaniu danych w automatyzacji produkcji. Kluczowymi elementami tego procesu są inteligentne maszyny, które mają realne przełożenie na zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa, jak również podniesienie poziomu bezpieczeństwa ludzi i infrastruktury.

Inteligentne maszyny to już nie przyszłość, ale teraźniejszość przemysłu

W dobie globalizacji i ogromnej konkurencji we wszystkich branżach przemysłu, przedsiębiorstwa muszą stale inwestować w podniesienie swojej produktywności.

Dodatkowo wyzwaniem są ograniczenia w dostępie do kapitału ludzkiego – a nade wszystko zmniejszająca się liczba osób na rynku pracy, odbijająca się nie tylko na wydajności przedsiębiorstw, ale również na bezpieczeństwie pracy oraz cyberbezpieczeństwie zakładów.

Nie ulega wątpliwości, że kierunkiem, w jakim będzie podążać przemysł, jest cyfryzacja, automatyzacja oraz robotyzacja, a tym samym optymalizacja zasobów produkcyjnych. W tym celu projektuje się inteligentne maszyny, które nie tylko automatyzują proces produkcji, ale także dostarczają niezbędnych, precyzyjnych informacji pozwalających produkować szybciej, więcej, lepiej i bezpieczniej.

Czym właściwie są maszyny inteligentne?

Inteligentne maszyny to urządzenia, które pracują w ramach sieci wewnętrznej i dzięki wspólnemu interfejsowi sieciowemu łatwo wymieniają niezbędne dane.

Automatyzacja to tylko jeden z aspektów rozwoju. Kolejnym jest zbieranie i przetwarzanie danych, które stanowią czytelną informację zwrotną umożliwiającą szybkie podjęcie właściwej decyzji.

Przykładem mogą być tutaj maszyny budowlane wykorzystujące inteligentne systemy pozycjonowania oraz kamer bezpieczeństwa do monitorowania otoczenia.  Systemy te bez przerwy zbierają i przetwarzają informacje, na podstawie których dobierana jest prawidłowa trajektoria jazdy – w efekcie mamy już maszyny, które mogą pracować w pełni autonomicznie.

Korzyści z wdrożenia inteligentnych maszyn w przedsiębiorstwie

Przemysł w wydaniu Smart jest bardziej opłacalny, ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie gwarantuje o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa ludzi i całej infrastruktury zakładu. Coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega problem ograniczonych możliwości dalszego rozwoju bez inwestycji w pełną automatyzację, dzięki czemu inteligentne maszyny stały się najgorętszym trendem w przemyśle.

Co ważne, wdrożenie inteligentnych rozwiązań sieciowych w przedsiębiorstwie przynosi bardzo konkretne i szybko zauważalne korzyści, w tym przede wszystkim:

  • Oszczędności
    inteligentna produkcja gwarantuje ograniczenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przekonał się o tym jeden z klientów Rockwell Automation, który dzięki wdrożeniu rozwiązań amerykańskiej marki zaoszczędził około 550 000 dolarów. Warto sprawdzić swoje oszczędności używając kalkulatora udostępnionego przez Rockwell Automation. 
  • Większe bezpieczeństwo
    dane zbierane i przetwarzane przez inteligentne maszyny dają obraz rzeczywistego stanu linii produkcyjnej, pozwalając w porę zareagować na ewentualne nieprawidłowości i tym samym uniknąć wypadków na terenie zakładu oraz kosztownych awarii. Wstępem do uzyskania takiej wiedzy jest wdrożenie w przedsiębiorstwie inteligentnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa Smart Safety od Rockwell Automation.
  • Optymalizacja zatrudnienia
    inteligentne maszyny wcale nie stanowią zagrożenia dla miejsc pracy. Wprost przeciwnie: dzięki nowoczesnym technologiom operacyjnym pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w bezpieczniejszych i bardziej komfortowych warunkach, a wzrost wydajności przedsiębiorstwa przekłada się również na stabilność zatrudnienia.

Kompleksowe rozwiązania do opracowania autonomicznych, inteligentnych maszyn od Rockwell Automation i Allen-Bradley

RAControls proponuje swoim klientom wybór układów sterowania z rodzin Logix lub micro, napędów PowerFlex oraz Kinetix, i interfejsów HMI marki Allen-Bradley będącej własnością naszego renomowanego partnera – Rockwell Automation. W ramach jednej platformy można zbudować kompletną sieć połączonych maszyn, które perfekcyjnie ze sobą współpracują, są w pełni autonomiczne i zapewniają oczekiwaną przez przedsiębiorcę wydajność.

Produkty marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation znane są z najwyższej jakości, dlatego stanowią doskonałą inwestycję w rozwój zaplecza maszynowego każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Pełna integracja poszczególnych procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu inteligentnych maszyn, w ramach jednego środowiska, daje przedsiębiorstwu dużą przewagę konkurencyjną. Nie da się ukryć, że jest to spora inwestycja, często rozłożona na wiele lat, natomiast zdecydowanie warta poświęcenia środków finansowych i czasu.

Przemysł 4.0 oznacza mądrą produkcję, pozwalającą zmaksymalizować wykorzystanie zasobów, obniżyć koszty stałe, a także zmniejszyć zaangażowanie ludzi w proces produkcyjny.

W doborze i wdrożeniu rozwiązań dla maszyn autonomicznych pomogą Państwu eksperci RAControls. Inżynierowie aplikacyjni RAControls, mając na uwadze specyfikę Państwa zakładu i zaplecza maszynowego, przedstawią dostępne rozwiązania i wskażą te najlepiej dopasowane do Państwa potrzeb.  

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt