Bramki komunikacyjne – przegląd wybranych rozwiązań ProSoft Technology

Bramki komunikacyjne pełnią ważną funkcję w całym systemie automatyki przemysłowej i zdalnego dostępu. Jednym z najbardziej cenionych producentów tego typu rozwiązań jest firma ProSoft Technology, której rozwiązania rekomenduje  swoim klientom RAControls.

W tym artykule przyglądamy się wybranym bramkom komunikacyjnym ProSoft Technology i innym rozwiązaniom tego producenta, które mogą sprawdzić się w licznych zastosowaniach przemysłowych, takich jak komunikacja bezprzewodowa

Przemysłowe bramki komunikacyjne

Kluczowymi produktami w ofercie ProSoft Technology są przemysłowe bramy sieciowe, które umożliwiają komunikację pomiędzy różnymi sieciami zarówno ethernetowymi, jak i szeregowymi..   Bramy  pozwalają na odczyt lub zapis danych z urządzeń w różnych protokołach.

Wszystkie bramy są wyposażone w funkcję ProSoft Discovery Service, dzięki której zmiana komputera na domyślną podsieć modułu nie jest konieczna, co z kolei pozwala na znaczną oszczędność czasu w trakcie konfiguracji.

Najciekawsze rozwiązania i najważniejsze cechy bram przemysłowych ProSoft Technology to:

 • Bramy z dwoma portami Ethernet umożliwiające izolowanie sieci i przekazywanie między urządzeniami tylko określonych danych;
 • Bramy EtherNet/IP obsługujące wiele połączeń we/wy dla szybkiej wymiany danych w czasie rzeczywistym;
 • Zdalna konfiguracja i diagnostyka poprzez sieć Ethernet;
 • Gniazdo karty SD do odzyskiwania danych konfiguracyjnych po awarii;
 • Możliwość obsługi do czterech portów szeregowych w przypadku bram obsługujących sieci szeregowe;

Oferta bram komunikacyjnych ProSoft Technology obejmuje wiele modeli, co pozwala dopasować konkretne rozwiązania do potrzeb i specyfiki danego zakładu.

Rozwiązania komunikacji bezprzewodowej – Industrial Wireless

W ofercie ProSoft Technology znajdują się również rozwiązania komunikacji bezprzewodowej, takie jak Fast Industrial Hotspots (RLX2-IHNF). Urządzenia te umożliwiają wymianę danych na odległość, w obrębie zarówno hali produkcyjnej, jak również w terenie. Rozwiązanie jest wykorzystywane w miejscach, w których nie ma możliwości wykorzystania przewodów.  Zaletą zastosowania rozwiązania firmy ProSoft jest ultraszybki czas przełączania punktów dostępowych – poniżej 10 ms. Tym samym są to idealne urządzenia do takich zastosowań, jak zautomatyzowane systemy pobierania danych, AGV i platformy transportowe linii produkcyjnej samochodów.

Wśród innych ważnych cech rozwiązań komunikacji bezprzewodowej ProSoft Technology warto wymienić:

 • Komunikacja z PLC – sterowniki PLC oparte na sieci EtherNet/IP lub Modbus mogą wykorzystywać instrukcje komunikatów do odczytywania informacji diagnostycznych z radiotelefonów, co pomaga skrócić czas przestojów
 • Zabezpieczenia WPA/WPA2-Personal/Enterprise wykorzystujące 128-bitowe szyfrowanie AES
 • Bezpieczne przechowywanie kopii zapasowej konfiguracji umożliwiające szybką wymianę sprzętu w terenie;
 • Wirtualne sieci lokalne (VLAN) umożliwiające bezpieczną segmentację sieci
 • Translacja adresów sieciowych (NAT) pozwalająca konstruktorom maszyn na wdrażanie komputerów bez konieczności każdorazowej zmiany adresów IP

W ofercie ProSoft Technology dostępne są również wodoszczelne, przemysłowe punkty dostępowe, które charakteryzują się m.in. klasą ochrony przed wodą i pyłem IP67. Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o pracy w ekstremalnych warunkach środowiskowych (temperatury od -40 do +70 stopni Celsjusza) i znoszeniu silnych wibracji (mogą być montowane w strefach zagrożenia wybuchem).

Przemysłowe punkty dostępowe ProSoft Technology o wysokiej mocy 2,4 GHz i 5 GHz są również dostępne dla zastosowań na duże odległości.

Dedykowane karty komunikacyjne

Oferta ProSoft Technology obejmuje również dedykowane karty komunikacyjne, które doskonale współpracują ze sterownikami marki Allen-Bradley. Są to karty komunikacyjne montowane bezpośrednio w kasecie sterownika. W ofercie RAControls dostępne są rozwiązania komunikacyjne dla platform CompactLogix, ControlLogix oraz Point I/O.

Dlaczego warto postawić na dedykowane karty komunikacyjne od ProSoft Technology? Oto najważniejsze argumenty:

 • Pełna kompatybilność z produktami firmy Rockwell Automation, której dystrybutorem jest RAControls;
 • Moduły są rozpoznawane jako moduł wejść/wyjść, co zapewnia im dostęp do pamięci procesora w celu przesyłania danych;
 • Dostęp do Add-On Instruction;
 • Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zasilania;

Bramki komunikacyjne i inne technologie dostępowe ProSoft Technology mogą Państwo zamówić w RAControls. Oferujemy kompleksowe wdrożenie takich rozwiązań, w tym dopasowanie ich do istniejącej architektury sieciowej, w ramach modernizacji oraz budowy systemu od postaw.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt