Systemy automatyki

Systemy automatyki przemysłowej to zaawansowane urządzenia i rozwiązania dedykowane automatyzacji procesów produkcyjnych oraz ich migracji w kierunku koncepcji inteligentnej fabryki Przemysłu 4.0. RAControls oferuje kompleksowe systemy automatyki przemysłowej marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation. Systemy automatyki umożliwiają pełną automatyzację działania urządzeń przemysłowych , zwiększają bezpieczeństwo pracy maszyn oraz ludzi i podnoszą wydajność produkcji.

Sterowniki

Kluczowym elementem systemów automatyki Allen-Bradley są sterowniki z serii Logix. Sterowniki Logix znajdują zastosowanie w szeregu aplikacji przemysłowych, począwszy od procesów, przez systemy bezpieczeństwa, a skończywszy na aplikacjach osiowych. Sterowniki Logix są programowane z jednego środowiska Studio 5000®, niezależnie od tego, jaką funkcję mają pełnić.

Dostępne w ofercie RAControls sterowniki ControlLogix® są sterownikami modułowymi, spełniającymi wymagania różnorodnych aplikacji. Konstrukcja platformy ControlLogix® umożliwia współpracę wielu sterowników oraz procesorów komunikacyjnych w jednej kasecie.

Czołowymi produktami w ofercie RAControls są sterowniki z serii ControlLogix® 5580, będące odpowiednim wyborem do średnich oraz dużych aplikacji, a w szczególności tych wykorzystujących sterowania ruchem. ControlLogix® 5580 zapewniają zintegrowane sterowanie ruchem poprzez sieć EtherNet/IP, posiadają dwa wbudowane porty Ethernet 1 Gb z możliwością pracy w architekturze DLR oraz oddzielnymi adresami IP. Wbudowane porty gwarantują również wysoką wydajność pracy w połączeniu z modułami COMPACT 5000 I/O. Dzięki lakierowanej elektronice sterowniki ControlLogix® 5580 są w pełni odporne na wymagające warunki środowiskowe. Sterowniki z serii ControlLogix® -XT mogą ponadto pracować w skrajnych warunkach temperaturowych – od -20 do +70°C. Z kolei sterowniki z rodziny GuardLogix® posiadają certyfikat TÜV dotyczący bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz procesowego .

Sterowniki z serii Logix to tylko część portfolio RAControls w zakresie rozwiązań do sterowania ruchem. Oferta obejmuje również m.in. rodzinę mikrosterowników i przekaźników programowalnych 2080 Micro800™ z podstawowym sterowaniem dla maszyn autonomicznych.

Dedykowane i rozproszone moduły we/wy (I/O)

RAControls dostarcza zaawansowane moduły sterowaniakompatybilne z całą gamą sterowników znajdujących się w ofercie. Przykładem takiego rozwiązania są dedykowane moduły we/wy (I/O) 1769 Compact, które można stosować ze sterownikami CompactLogix™ 5370 L2, 5370 L3 czy Compact GuardLogix® 5370.

W ofercie RAControls dostępne są moduły cyfrowe, analogowe, wyjściowe przekaźnikowe, analogowe RTD I termoelementowe, komunikacyjne oraz specjalne.

Najpopularniejszym wyborem wśród rozproszonych modułów We/wy jest platforma POINT I/O™. Platforma umożliwia dopasowanie rozmiaru wyspy do danej aplikacji posiada kompletne rozwiązania dla wejść cyfrowych, analogowych, specjalnych oraz bezpieczeństwa.

Do bardziej zaawansowanych aplikacji wykorzystuje się we/wy z rodziny FLEX 5000™ , które można w prosty sposób skomunikować ze sterownikiem PLC bez jego zatrzymywania.

W zakresie modułów rozproszonych On-Machine dostępne są m.in. moduły we/wy z serii ArmorBlock® I/O, Moduły z tej rodziny są wodoszczelne i odporne na korozję. Moduły można montować bezpośrednio na maszynie obniżając tym samym koszty instalacji: instalacja bez szafy sterowniczej, zastosowanie krótszego okablowania dzięki możliwości montażu w pobliżu czujników i napędów.

Do najważniejszych cech i funkcji modułów rozproszonych we/wy ArmorBlock® I/O zalicza się m.in. dostępność złączy w standardzie przemysłowym, ułatwiających kablowanie i skracających średni czas naprawy, wbudowany przełącznik z topologią sieciową DLR, obrotowy przełącznik do ustawiania adresu IP czy możliwość zastosowania wyjść uniwersalnych, konfigurujących się w zależności od podłączenia.

Każdą z platform We/wy dedykowaną do sterowników PLC można podłączyć również do dowolnego innego sterownika dzięki zastosowaniu adaptera komunikacyjnego i wykorzystania połączenia poprzez sieć Ethernet/IP.

Zintegrowany system monitorowania Dynamix™

Do ochrony maszyn wirujących i posuwisto-zwrotnych w układzie sterowania standardowego rekomenduje się system Dynamix™. System ten umożliwia wykorzystanie zintegrowanej architektury w miejscesamodzielnego urządzenia monitorującego do oceny aktualnego stanu maszyny, ale też przewidywania potencjalnych problemów, a tym samym zminimalizowania ryzyka wystąpienia krytycznej awarii.

Integracja odbywa się za pomocą sieci Ethernet, co zapewnia maksymalną elastyczność w zakresie projektowania oprzyrządowania i wydajności operacyjnej w zakładzie.

System monitorowania Dynamix™upraszcza projektowanie aplikacji oraz redukuje koszty zakupu części zamiennych, szkoleń i wsparcia pracowników. W skład systemu wchodzą: dynamiczny moduł pomiarowy ogólnego przeznaczenia, moduł rozszerzenia Tachometr, moduł przekaźnikowy, moduł analogowy 4-20mA, podstawy terminala oraz zdejmowane złącza wtykowe.

Dynamix™to jedno z najlepszych rozwiązań w dziedzinie ochrony maszyn i monitorowania ich stanu, konfigurowane przy pomocy oprogramowania Studio 5000® w przypadku sterowników CompactLogix™ lub ControlLogix® z oprogramowaniem układowym v24+ V20.

Panele operatorskie (HMI)

Panele HMI (Human Machine Interface) to najczęściej stosowane narzędzie do komunikacji pomiędzy operatorem a maszyną. Panel, najczęściej w formie ekranu dotykowego, umożliwia wydawanie komend, odczytywanie komunikatów oraz ogólne kontrolowanie stanu maszyny. HMI stanowi główne medium komunikacyjne pomiędzy systemem sterowania a operatorem, dając możliwość wprowadzania konkretnych danych i ustawiania poszczególnych parametrów w zależności od wykonywanego zadania.

W ofercie RAControls znaleźć można panele operatorskie (HMI) z rodziny PanelView™ Plus programowane za pośrednictwem narzędzi FactoryTalk® View ME PanelView™ 5000 programowane z poziomu Studio 5000®, a także, przeznaczone do niewielkich aplikacji, PanelView™ 800 współpracujące z oprogramowaniem Connected Components Workbench (CCW).,

Tak bogata oferta paneli pozwala dobrać odpowiednie rozwiązanie do potrzeb konkretnej aplikacji.

katalog rozwiązań

Rozwiązania z zakresu systemów automatyki przedstawione zostały w katalogu RAControls:

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą systemów automatyki przemysłowej RAControls oraz do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls, którzy  omówią wszystkie funkcje i możliwości oferowanych rozwiązań.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt