W dzisiejszych czasach szybka i efektywna wymiana danych jest jednym z kluczowych warunków prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych. W niniejszym materiale opowiem, o tym w jaki sposób rozwiązania marki Hilscher pomagają w pogodzeniu mnogości dostępnych protokołów komunikacyjnych.
Łukasz Paszko
Szybka i efektywna wymiana danych jest istotnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych. Niestety mnogość protokołów komunikacyjnych w wykorzystywanych przez producentów urządzeniach przyprawia im sporo problemów w codziennej pracy. To tutaj właśnie z pomocą przychodzą rozwiązania firmy Hilscher – niezawodne konwertery protokołów, minikomputery i karty PC pozwalające w prosty sposób poprawić wydajność wymiany danych między urządzeniami.
Zachęcam do zapoznania się z najciekawszymi rozwiązaniami z oferty producenta.
Gateways
Konwertery protokołów obsługujące dwuportową konwersję w czasie rzeczywistym.
# Wyposażone w dodatkową kartę pamięci pozwalającą użytkownikowi zapisać konfigurację urządzenia, by w przypadku awarii uruchomić nowy Gateway w ciągu zaledwie kilku sekund.
Jak pokazuje doświadczenie, w zakładach produkcyjnych często wykorzystywane są sterowniki wielu różnych marek. Stosowanie urządzeń wykorzystujących różne protokoły komunikacyjne wiąże się jednak z koniecznością umożliwienia wymiany danych pomiędzy nimi.
# Produkty firmy Hilscher współpracują z rozwiązaniami wszystkich wiodących producentów sterowników, jak i również obsługują rzadziej stosowane już protokoły, takie jak m.in. m.in. komunikację szeregową.
Stwarza to możliwość nie tylko wymiany danych pomiędzy różnymi sterownikami, ale również połączenie starszych sterowników z bazami danych.
Minikomputer netIOT/netFIELD Edge
Odpowiedni do zastosowań w przemyśle minikomputer Raspberry Pi 3B, którego zadaniem jest obsługa aplikacji z branży IT/OT Edge, Integrated Industry oraz systemami klasy ERP.
# Wykorzystanie platformy Docker pozwala na tworzenie aplikacji szytych na miarę. Pełne wsparcie developera przez prężnie rozwijające się Community na forum producenta oraz baza repozytoriów gromadzonych na GitHub znacząco ułatwiają pracę.
# Dzięki zastosowaniu czterordzeniowego procesora ARM 1,2 GHz urządzenie jest w stanie sprostać wymaganiom projektów w chmurze, Industry 4.0 oraz IIOT.
# Oprócz możliwości korzystania z wbudowanych portów Ethernet (obsługujący PROFINET, EtherCAT, EtherNet / IP), USB 2.0 oraz Bluetooth 4.2, mamy możliwość rozbudowania urządzenia o dodatkowe karty komunikacyjne ( RS232, RS485, extensions I/O lub interface CAN).
# Standardowo urządzenie jest dostarczane z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem na przemysłowej karcie pamięci o pojemności 8 GB.
Oprogramowanie netPI jest oparte na dystrybucji Yocto Linux z zabezpieczeniem AppArmor, spełniającej wymagania normy cyberbezpieczeństwa IEC 62443 dla systemów automatyki i sterowania.
Standardowo obsługiwane są takie funkcje jak:
- rozruch z wysokim poziomem bezpieczeństwa,
- zarządzanie kontami,
- uwierzytelnianie użytkowników,
- audyt zdarzeń,
- komunikacja HTTPS,
- aktualizacje oprogramowania o sprawdzonej integralności.
Karty PC
Karty PC to szybki i łatwy sposób na przyłączenie urządzeń automatyki do sieci FieldBus oraz Ethernet.
# Karty są dostępne w standardowych interface’ ach, takich jak PCI, PCI express, Compact PCI, m.2, a nawet PCMCIA.
# W zależności od modelu karty, użytkownik ma możliwość obsłużyć każdy z wymienionych na Rys. 1 protokołów komunikacyjnych.
# Cała aplikacja jest tworzona w darmowym oprogramowaniu SoftPLC.
Analiza sieci Ethernet dzięki - netANALYZER
Oprogramowanie netANALYZER jest wyjątkowym narzędziem do analizy sieci Ethernet umożliwiającym administratorowi przeprowadzanie analiz w czasie rzeczywistym.
# netANALYZER pomaga w badaniu obciążenia sieci, czasów fluktuacji i opóźnienia oraz zapewnia wyświetlanie wartości procesowych w sposób podobny do oscyloskopu.
# Daje to możliwość zarówno reagowaniu na wszelkiego rodzaju awarie sieci, jak również pozwala na działania prewencyjne poprzez pomiar kluczowych danych, takich jak dane procesowe, przepustowość sieci czy monitoring zdarzeń sieci, zapobiegając tym samym przeciążeniu wewnątrz sieci zakładowych.
Wszystko to niezależnie od wielkości sieci – od analizy sieci pojedynczej maszyny, po kompleksowe systemy. Niewątpliwym atutem jest również brak konieczności modyfikacji programów sterowników PLC wynikający z faktu, iż analiza odbywa się poprzez pasywne rejestrowanie ruchu w sieci Ethernet.
Optymalne rozwiązanie
Wykorzystanie produktów Hilscher niesie ze sobą szereg korzyści. Możliwość skomunikowania systemów różnych producentów pozwala na połączenie istniejącego parku maszynowego w jedną sieć, co pozwoli np. na centralne sterowanie z systemu nadrzędnego. Wykorzystanie narzędzi do analizy sieci umożliwia nie tylko szybkie reagowanie na pojawiające się problemy, lecz przede wszystkim wykorzystanie danych w planowaniu i rozbudowie sieci.
Wszystko to pozwala na stworzenie wydajnego systemu i zoptymalizowanie kosztów.
Zapraszam do kontaktu!
Łukasz Paszko, Konsultant ds. Aplikacji
kom.: +48 785 285 066 | e-mail: lpaszko@racontrols.pl