Systemy napędowe od RAControls

Systemy napędowe obejmują urządzenia i rozwiązania, które mają oferować wydajną pracę maszyn i urządzeń, bezpieczeństwo maszynowe, niskie koszty eksploatacji oraz wysoką niezawodność produktów. W ofercie RAControls znajdują się wszystkie kluczowe elementy systemów napędowych marki Allen-Bradley, w tym przeznaczone do pracy w nawet najbardziej wymagających warunkach środowiskowych.

Przemienniki częstotliwości

Oferta RAControls obejmuje przemienniki częstotliwości z rodziny PowerFlex. Są to przemienniki niskiego oraz średniego napięcia, w zakresie mocy od 0,37 kW do 25 MW.

Przemienniki częstotliwości z rodziny PowerFlex można dostosować do wymagań szerokiej gamy aplikacji napędowych, począwszy od pomp, przenośników i ekstruderów, a skończywszy na aplikacjach podnoszenia pionowego, wywrotnicach wagonowych i żurawiach portowych.

Czas niezbędny na uruchomienie przemiennika jest skrócony dzięki uproszczonej konfiguracji oraz zaawansowanym funkcjom strojenia napędu. Bezpieczeństwo aplikacji napędowych zapewniają odpowiednie rozszerzenia napędów. Z kolei wykorzystanie mechanizmów diagnostyki predykcyjnej pozwala zwiększyć produktywność oraz niezawodność pracy przemiennika.

Wiodące rodzaje napędów dostępne w ofercie RAControls to przemienniki PowerFlex 52x do mniejszych i prostszych aplikacji o mocy do 22 kW oraz przemienniki PowerFlex 75x oferujące szeroki zakres funkcjonalności napędów niskiego napięcia w zakresie mocy do 2,2 MW.

Sofstarty

Softstarty to urządzenia służące do ograniczenia udaru prądowego przy rozruchu silnika indukcyjnego, co przekłada się na optymalizację jego pracy, wydłużenie trwałości i obniżenie zużycia energii. Rodzina softstartów SMC zapewnia szereg możliwości komunikacyjnych i znajduje zastosowanie w szerokiej gamie aplikacji.

Serwonapędy

W ofercie RAControls znaleźć można również wysokiej klasy serwonapędy z rodziny Kinetix. Serwonapędy Kinetix gwarantują niezawodność oraz wysoką precyzję pracy.

Serwonapędy oraz serwosilniki to urządzenia przeznaczone do najbardziej zaawansowanych aplikacji napędowych. W większości przypadków urządzenia korzystają z technologii CIP Motion (sterowanie ruchem i programowanie realizowane przez PLC klasy Logix bez zewnętrznego kontrolera). Serwonapędy firmy Rockwell Automation można podzielić na kilka grup rozwiązań.

Rozwiązania jednoosiowe – każdy z napędów jest zasilany niezależnie, zasilanie przez wspólną szynę DC nie występuje. W tej grupie napędów znajdują się obecnie dwie najważniejsze rodziny produktów marki Allen-Bradley. Serwonapędy z rodziny Kinetix 5100 to napędy komunikujące się ze sterownikami Allen-Bradley za pośrednictwem portu Ethernet/IP (uwaga: produkt nie wykorzystuje CIP Motion). Serwonapędy mogą również współpracować ze sterownikami innych producentów poprzez wbudowane wejścia/wyjścia, a także pracować samodzielnie dzięki 99 wbudowanym, programowalnym rejestrom indeksowym.

Inną propozycją napędów jednoosiowych są serwonapędy Kinetix 5300 wykorzystujące technologię zintegrowanego sterowania ruchem (CIP Motion). Napędy te charakteryzuje niewielki rozmiar, co pozwala zaoszczędzić miejsce w szafie sterowniczej. Zaletą tych napędów jest również możliwość współpracy z silnikami TLP, dzięki czemu koszty wdrożenia aplikacji są o wiele niższe. Serwonapędy Kinetix 5300 idealnie nadają się do małych i średnich aplikacji oraz maszyn.

Rozwiązania wieloosiowe – napędy pracujące na wspólnej szynie DC. Zastosowanie serwonapędów wieloosiowych pozwala znacząco uprościć dystrybucję zasilania systemu przy jednoczesnym wykorzystaniu pełnych możliwości sterowania serwonapędami za pośrednictwem CIP Motion.

Wieloosiowe serwonapędy Kinetix 5700 to najbardziej zaawansowane napędy serwo dostępne w ofercie Rockwell Automation. Urządzenia oferują rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, wydajne i zaawansowane regulatory adaptacyjne oraz umożliwiają obsługę wszystkich silników dostępnych w ofercie firmy Rockwell Automation. Systemy te, przeznaczone do średnich i dużych aplikacji, pozwalają znacząco zredukować czas uruchomienia urządzenia, jak również ograniczyć ilość miejsca w szafie sterowniczej.

Ostatnia grupa rozwiązań to serwonapędy z rodziny Kinetix 5500 o konstrukcji hybrydowej. Napędy te oferują możliwość pracy w trybie Stand-Alone, podobnie jak Kinetix 5300, jak również możliwość połączenia dwóch lub więcej napędów szyną DC, jak w systemie Kinetix 5700. Napędy Kinetix 5500 są jednymi z najmniejszych dostępnych na rynku rozwiązań pod względem stosunku wymiarów urządzenia do jego mocy. Serwonapędy Kinetix 5500 posiadają również zaawansowane regulatory adaptacyjne i oferują możliwość realizowania podstawowych funkcji bezpieczeństwa z wykorzystaniem sieci Ethernet/IP.

Silniki serwo

W ofercie RAControls dostępne są także serwosilniki współpracujące z napędami Kinetix. W portfolio znaleźć można silniki obrotowe, jak również silniki liniowe.

Silniki obrotowe

Silniki servo Kinetix VPx to silniki jednoprzewodowe, w których zarówno zasilanie, jak i sygnał enkoderowy, znajdują się w jednym przewodzie hybrydowym. Silniki VPx są wyposażone w cyfrowy interfejs sprzężenia zwrotnego dostarczający układowi sterowania informacji o pracy silnika w czasie rzeczywistym oraz wartości znamionowych napędu zoptymalizowanych pod kątem doboru do wymaganych parametrów. Silniki VPx oparte są o technologię sprawdzonych silników MPx pracujących w dziesiątkach tysięcy aplikacji na całym świecie.

Serwosilniki VPC są przeznaczone do pracy ciągłej z wysoką prędkością. Silniki z tej serii wykorzystują ułożenie magnesów na wirniku w technologii interior permanent magnet (IPM) w celu zapewnienia większej wydajności i wyższego momentu przy wyższych prędkościach pracy. W porównaniu ze standardowym silnikiem VPL modele serwosilników VPC są trwalsze (żywotność łożysk wydłużona aż o 60%) i bardziej oszczędne. Ponad to silniki te jako występują w opcji z chłodzeniem aktywnym dzięki dodatkowemu zespołowi wentylatora lub z chłodzeniem pasywnym przez obudowę silnika.

Najprostsze aplikacje obrotowe z wykorzystaniem napędów Kinetix 5300 oraz 5100 realizowane są za pośrednictwem silników z rodziny TLP – prostszych silników osiągających do 45 Nm momentu znamionowego.

Silniki liniowe

W aplikacjach, w których unika się konstrukcji mechanicznej, możliwe jest zastosowanie jednego z szerokiej gamy napędów liniowych. Wśród dostępnych w ofercie RAControls rozwiązań znaleźć można układy śrubowe, jak w serwosiłownikach MPAR oraz VPAR, jak również typowe, elektromagnetyczne silniki, takie jak LDAT czy też zintegrowane napędy liniowe jak MPAS.

Oferta systemów napędowych RAControls obejmuje również takie rozwiązania, jak układy rozruchu bezpośredniego (DOL), przekładnie planetarne APEX Dynamics, zintegrowane silniki krokowe ServoStep (JVL), siłowniki (Tolomatic), moduły liniowe UniMotion (APEX Dynamics), enkodery czy systemy oprzewodowania. 

katalog rozwiązań

Rozwiązania z zakresu systemów napędowych przedstawione zostały w katalogu RAControls:

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą systemów napędowych oraz do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls, którzy  omówią wszystkie funkcje i możliwości oferowanych rozwiązań.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt