Serwonapędy oraz ich zastosowanie

Trudno wyobrazić sobie współczesne aplikacje przemysłowe bez stosowania systemów serwonapędowych. Rozwiązania takie można znaleźć począwszy od produkcji opon, przez przemysł spożywczy, higieniczny a skończywszy na samochodowym.

W ofercie RAControls znajduje się cała gama rozwiązań z dziedziny serwonapędów renomowanego producenta Rockwell Automation. W tym poradniku omawiamy to zagadnienie oraz prezentujemy możliwości popularnych i rekomendowanych przez nas serwonapędów z rodziny Kinetix.

Zastosowanie serwomotorów i serwonapędów

Serwomotory (serwosilniki) wraz z serwonapędami są urządzeniami przeznaczonymi do najbardziej zaawansowanych aplikacji napędowych. Zwykle korzystają z technologii CIP Motion, czyli sterowania ruchem i programowania realizowanych przez PLC klasy Logix bez zewnętrznego kontrolera.

Pisząc w dużym uproszczeniu: serwomotory oraz serwonapędy pozwalają na kontrolowanie ruchu poszczególnych urządzeń, w tym prędkości obrotowej oraz przyspieszania i momentu. To bardzo ważne elementy całego systemu zautomatyzowanej produkcji na potrzeby współczesnego przemysłu.

Serwonapędy Rockwell Automation – przegląd dostępnych rozwiązań

Gama serwonapędów Rockwell Automation, rekomendowanych przez ekspertów RAControls z uwagi na niezawodność, odporność na trudne warunki środowiskowe i uniwersalność zastosowania, obejmuje urządzenia z trzech podstawowych grup.

Serwonapędy jednoosiowe

Mamy tutaj do czynienia z serwonapędami, w których każdy z napędów jest zasilany niezależnie, a więc nie występuje zasilanie przez wspólną szynę DC. W tej grupie znajdziemy rozwiązania z rodziny marki Allen-Bradley, a więc serwonapędy Kinetix 5100 (komunikujące się ze sterownikami Allen-Bradley za pośrednictwem portu Ethernet/IPO – uwaga, nie wykorzystują CIP Motion). Te serwonapędy mogą również współpracować ze sterownikami innych producentów poprzez wbudowane wejścia/wyjścia, a także pracować samodzielnie dzięki 99 wbudowanym, programowalnym rejestrom indeksowym. W gamie serwonapędów jednoosiowych znajdziemy również serwonapędy Kinetix 5300, które wykorzystują technologię zintegrowanego sterowania ruchem CIP Motion. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, dzięki czemu bez trudu zmieścimy je w praktycznie dowolnej szafie sterowniczej, zachowując jeszcze sporo wolnego miejsca.

Zaletą serwonapędów jednoosiowych Kinetix 5300 jest również możliwość współpracy z silnikami TLP, co obniża koszty wdrożenia aplikacji. Serwonapędy z tej rodziny są idealnym wyborem do małych i średnich aplikacji oraz różnych maszyn.

Serwonapędy wieloosiowe

Rozwiązania wieloosiowe to napędy pracujące na wspólnej szynie DC. Pozwalają one uprościć dystrybucję zasilania systemu przy wykorzystaniu wszystkich możliwości sterowania serwonapędami za pośrednictwem CIP Motion. W gamie tych urządzeń na szczególną uwagę zasługują serwonapędy wieloosiowe Kinetix 5700. Są to najbardziej zaawansowane serwonapędy dostępne w ofercie Rockwell Automation i tym samym RAControls. Kinetix 5700 oferują rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, są wyposażone w wydajne i zaawansowane regulatory adaptacyjne, a przy tym umożliwiają obsługę wszystkich rodzajów silników dostępnych w ofercie Rockwell Automation. Serwonapędy wieloosiowe Kinetix 5700 są przeznaczone do średnich i dużych aplikacji, pozwalając znacząco zredukować czas uruchomienia urządzenia. Dzięki kompaktowej budowie nie zajmują dużo miejsca w szafie sterowniczej.

Serwonapędy hybrydowe

Serwonapędy hybrydowe to bardzo ciekawy przykład rozwiązania w dziedzinie systemów napędowych. Na rynku reprezentują je urządzenia z rodziny Kinetix 5500. Jak łatwo się domyślić są to serwonapędy oferujące zalety rozwiązań jedno- i wieloosiowych.

Serwonapędy Kinetix 5500 mogą pracować w trybie Stand-Alone, podobnie jak Kinetix 5300. Istnieje również możliwość połączenia dwóch lub więcej napędów szyną DC, a więc tak jak w przypadku Kinetix 5700.

Kinetix 5500 to jedne z najmniejszych rozwiązań na rynku w relacji do mocy urządzenia. 

Posiadają zaawansowane regulatory adaptacyjne, oferując możliwość realizowania podstawowych funkcji bezpieczeństwa z wykorzystaniem sieci Ethernet/IP.

Zapraszamy do skorzystania z oferty RAControls

Serwomotory i serwonapędy Kinetix to wybór profesjonalistów, którym zależy na niezawodnym działaniu całego systemu zarządzania automatyczną produkcją, niskich kosztach serwisowych oraz pełnej integracji z oprogramowaniem sterującym.

Rozwiązania Rockwell Automation i Allen-Bradley na polskim rynku oferuje RAControls. Zapewniamy nie tylko dostarczenie poszczególnych elementów, ale także fachowe doradztwo w zakresie zbudowania zautomatyzowanej linii produkcyjnej na potrzeby dowolnego zakładu, jak również wdrożenie wybranych rozwiązań oraz przeszkolenie personelu.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z doradcami RAControls, którzy przedstawią Państwu szczegóły współpracy z naszą firmą.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt