Systemy sterowania – przybliżamy możliwości sterownika Allen-Bradley CompactLogix 5480

Allen-Bradley to czołowa marka na rynku sterowników, która stale poszerza swoje portfolio o coraz lepsze i bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania. Jakiś czas temu w gamie systemów sterowania Allen-Bradley znalazł się znakomity sterownik CompactLogix 5480, który łączy w sobie funkcje sterowania Logix oraz funkcje obliczeniowe systemu Windows w ramach jednej platformy. Na etapie tworzenia i uruchamiania aplikacji pozwala to zmniejszyć koszty oraz ograniczyć ilość urządzeń niezbędną do stworzenia aplikacji.

Najważniejsze funkcje sterownika Allen-Bradley CompactLogix 5480

CompactLogix to linia sterowników przeznaczonych do zaawansowanych systemów sterowania na potrzeby zautomatyzowanego przemysłu. Są to sterowniki pracujące pod kontrolą  systemu Windows 10 IoT Enterprise, równolegle działające z silnikiem sterowania Logix. Model CompactLogix 5480 wykorzystuje ten sam mechanizm sterowania jaki jest wykorzystany również w  ControlLogix 5580 i CompactLogix 5380.

Linia sterowników CompactLogix obsługuje aplikacje przygotowane pod  Windows, które mogą realizować zadania z zakresu analityki, zbierania danych oraz obliczeń predykcyjnych. Oferuje możliwość zbierana danych na poziomie maszyny.

Zalety sterowników CompactLogix 5480

CompactLogix 5480 to jeden z najbardziej zaawansowanych sterowników w ofercie marki Allen-Bradley, który jest programowany  z poziomu narzędzia Studio 5000 Logix Designer w minimalnej wersji 32. Idealnie nadaje się do średnich i dużych aplikacji wymagających wysokiej wydajności oraz dodatkowo do szybkiego obrabiania dużej ilości danych w ramach Edge Computing.

Sterownik umożliwia obsługę szybkich we/wy, sterowanie ruchem oraz przyłączenie do sieci o topologii pierścienia/liniowej lub gwiazdy.  

Ważną cechą budowy sterownika są trzy wbudowane porty Gigabitowego Ethernetu Ethernet/IP, które umożliwiają szybką komunikację, obsługę wejść/wyjść oraz sterowanie ruchem. Dwa porty są konfigurowalne i obsługują podwójny adres IP lub architekturę DLR. Jeden port Gigabitowego Ethernetu jest dedykowanym komercyjnym interfejsem sieciowym systemu operacyjnego.

Sterownik Allen-Bradley CompactLogix 5480 obsługuje do 31 lokalnych modułów z rodziny 5069 Compact I/O. Oferuje przy tym jeszcze lepsze funkcje cyberbezpieczeństwa, które obejmują cyfrowo podpisane oprogramowanie układowe kontrolera, wykrywanie wprowadzonych do sterownika zmian oraz dziennik opartej na rolach kontroli dostępu do procedur i instrukcji Add-On.

Sterownik pozwala operatorom na wdrożenie aplikacji pracujących w systemie operacyjnym  Windows 10 w sposób zintegrowany ze sterowaniem Logix w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo sterownik posiada zintegrowany DisplayPort, dzięki czemu można go łatwo i szybko podłączyć do monitora przemysłowego o wysokiej rozdzielczości. Z kolei dwa porty USB 3.0 zapewniają szybką komunikację z urządzeniami peryferyjnymi systemu operacyjnego oraz rozszerza możliwości przechowywania danych np. na nośnikach zewnętrznych.

Sterownik w praktyce

Podstawową funkcją sterownika Allen-Bradley CompactLogix 5480 jest, poza sterowaniem urządzeniami automatyki, gromadzenie danych maszynowych z możliwością ich podglądu przez operatorów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ operator zyskuje dostęp do  informacji w pobliżu miejsca ich uzyskania, dzięki czemu szybciej podejmuje trafne decyzje dotyczące produkcji i wcześniej reaguje na ewentualne problemy.

Podejście takie jest podstawą trendu rozwijającego się jako Edge Computing. Podejmowanie decyzji w oparciu o dane, ale jak najbliżej miejsca ich zbierania.

Dobrym argumentem przemawiającym za uzupełnieniem zakładowego systemu sterowania właśnie o ten model sterownika jest realne ograniczenie zwłoki przy podejmowaniu decyzji przez operatorów oraz utrzymanie ruchu. Dane są gromadzone w czasie rzeczywistym na poziomie maszyny, a dzięki integracji z aplikacjami Windows nie ma potrzeby użycia dodatkowego komputera w do obsługi sterownika – to duża oszczędność miejsca i zasobów. Oczywiście podgląd danych zbieranych na maszynie jest możliwy również z wykorzystaniem technologii chmury obliczeniowej.

Sterownik CompactLogix 5480 może jednocześnie sterować do 150 osiami ruchu, dzięki czemu sprawdzi się w technologii pakowania, drukowania oraz wszystkich innych rozwiązaniach sieciowych, gdzie wskazane jest ograniczenie ilości miejsca zajmowanego przez elementy architektury.

Wysoki poziom cyberbezpieczeństwa

Projektowanie systemów sterowania wymaga uwzględnienia kwestii zabezpieczenia sieci wewnętrznej przed ewentualnymi atakami. Bezpieczeństwo architektury IT powinno być traktowane priorytetowo i jest to kolejny argument przemawiający za zbudowaniem jej w oparciu o sterowniki marki Allen-Bradley.

Każdy model sterownika jest indywidualnie projektowany w celu ograniczenia lub usunięcia potencjalnych przyczyn awarii, co ma na celu

Sterownik Allen-Bradley CompactLogix 5480, a także inne elementy systemów sterowania od Rockwell Automation, są dostępne w ofercie RAControls. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami, którzy przybliżą Państwu pozostałe możliwości tego rozwiązania.

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt