Kompleksowa oferta automatyki przemysłowej

Midrange Architecture System

slide_Midrange.gif

Współczesne aplikacje maszynowe oprócz nacisku na wzrost wydajności i łatwości obsługi zarówno dla operatorów jak i inżynierów utrzymania ruchu, wymagają również łatwo dostępnej diagnostyki. Coraz częściej również na urządzeniach montowane są rozproszone wyspy We/Wy aby uprościć i zredukować okablowanie danego urządzenia. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom firma Rockwell Automation proponuje swoim klientom rozwiązanie Midrange Solution.

Rozwiązanie to zakłada zastosowanie standardowej sieci Ethernet/IP  (standardowej czyli wykorzystującej standardową warstwę fizyczną oraz korzystającą z normalnych pakietów TCP i UDP, wprowadzając różnice dopiero w warstwie użytkownika) za pośrednictwem której sterownik łączy się z panelem operatorskim oraz rozproszonymi wyspami We/Wy jak również z przetwornicami częstotliwości z rodziny PowerFlex. Dodatkowym atutem jest możliwość łatwej komunikacji z indeksowanymi napędami serwo z rodziny Kinetix 350, dzięki czemu możemy sterować napędami Servo w sposób odstapny do tej pory jedynie dla sterowników ControlLogix

Sterowniki które Rockwell proponuje do rozwiązania Midrange Solution, to zróżnicowana pod względem możliwości rodzina CompactLogix. Dzięki swojej różnorodności platforma ta umożliwia dobranie sterownika do wymagań konkretnej aplikacji.

Każdy sterownik z tej rodziny jest wyposażony w szybki, dwurdzeniowy, 32 bitowy procesor Logix oraz pamięć adresowaną według zmiennych i struktur bez konieczności stosowania adresów fizycznych. Rodzinę CompactLogix możemy ze względu na konstrukcję i możliwości podzielić na następujące grupy:

 • CompactLogix L1x -  Rodzina nowych kompaktowych sterowników mająca zabudowane 16 wejść i 16 wyjść cyfrowych oraz możliwość rozbudowy poprzez moduły z rodziny Point/IO. Do jednego sterownika możemy podłączyć również maksymalnie 4 urządzenia zdalne takie jak wyspy We/wy falowniki lub napędy servo. Sterownik posiada wbudowany podwójny port sieci Ethernet IP przygotowany do pracy w topologii DLR. Nawet tak mały sterownik może już pracować z maksymalnie dwoma napędami servo  rodziny Kinetix 6500 i Kinetix 350.

 

 • CompactLogix L2x – Kompaktowe sterowniki z tej grupy mają zabudowane w jednej obudowie z procesorem 16We i 16 Wy cyfrowych oraz opcjonalnie moduł czterech szybkich liczników oraz 4 konfigurowalnych wejść i 2 konfigurowalnych wyjść analogowych Sterowniki Te mają możliwość sterowania  nawet 4 synchronizowanymi napędami servo za pośrednictwem protokołu sieci Ethernet/IP i protokołu CIP motion. Pdobnie jak rodzina L1x również tutaj procesory posiadają podwójny port sieci Ethernet/IP przygotowany pod topologię DLR.  

 

 • CompactLogix L3x – Grupa sterowników modułowych mogąca obsługiwać do 30 modułów lokalnie (około 900 We/Wy cyfrowych lub 450 analogowych) oraz do 48 zdalnych wysp We/Wy  lub napędów za pośrednictwem protokołu Ethernet/IP. Do sterownika można również dołączyć skaner sieci DeviceNet co dodatkowo poszerza ilość obsługiwanych zdalnych urządzeń. Sterowniki z grupy L3x wyposażone są w  1, 2 lub 3 MB  pamięci co czyni je idealnymi do zastosowania w przypadku aplikacji średnich, lub mniejszych wymagających około 200 We/Wy w lokalnej kasecie sterownika. Podobnie jak rodziny L2x oraz L1x procesor posiada podwójny port sieci Ethernet/IP oraz gniazdo USB do programowania. Sterownik dostarczany jest również z kartą pamięci SD umożliwiającą zapisanie danych programu i receptur poza pamięcią sterownika.

 

 • CompactLogix L4x – Sterowniki z tej grupy przeznaczone są do realizowania dużych aplikacji lub wymagających synchronizacji serwonapędów. Sterownik oprócz standardowej magistrali komunikacyjnej dla modułów typu Compact IO, posiada drugą szybką magistralę umożliwiającą komunikację z serwonapędami rodziny Kinetix 6000 lub Kinetix 2000 za pośrednictwem sieci Sercos. Dzięki temu sterownik ma możliwość synchronizacji pracy maksymalnie 8 osi rzeczywistych do których mogą być dołączone dwie osie pomiarowe i 12 osi wirtualnych. Sterownik może zostać wyposażony w 30 lokalnych modułów We/Wy cyfrowych i analogowych oraz 4 moduły komunikacyjne (Ethernet/IP, Sercos, ControlNet) dzięki którym możliwa jest komunikacja z oddalonymi modułami We/Wy.  Dostępne są sterowniki z pamięcią wynoszącą 2 MB i 3MB. Sterowniki z grupy L4x idealnie nadają się do aplikacji średnich i większych jeżeli chodzi o ilość We/Wy oraz takich gdzie wymagana jest precyzyjna synchronizacja kilku serwonapędów czy to pomiędzy sobą czy z pracującym urządzeniem.

 

 • CompactLogix L4xS – Urządzenia te oparte o architekturę sterownika L4x mogą dodatkowo sterować aplikacjami bezpieczeństwa. Dzięki sprawdzonemu z platformy GuardLogix rozwiązaniu z dodatkowym procesorem typu safety Partner (znajdującym się w tej samej obudowie co główny sterownik), sprawdzającym poprawne wykonanie zadania bezpieczeństwa,  możliwe jest stworzenie aplikacji spełniającej wymagania poziomu SIL 3. Sterownik posiada również dodatkową i wydzieloną pamięć na zmienne, wejścia, wyjścia i program bezpieczeństwa dzięki czemu możliwości sterowania osiami i lokalnymi We/Wy nie są w żaden sposób zredukowane. Sterownik bezpieczeństwa CompactGuardLogix idealnie nadaje się do aplikacji w których zastosowania zdalnych wysp We/Wy zawierających moduły bezpieczeństwa.

Znaczne zróżnicowanie platformy CompactLogix jest jedną z jej największych zalet. Sterownik można dzięki temu dostosować do potrzeb własnej aplikacji. Każdy ze sterowników jest programowany za pomocą środowiska RSLogix 5000, integrującego w jednym programie funkcjonalność programowania dyskretnego, sekwencyjnego, motion oraz bezpieczeństwa. Dzięki sterownikom CompactLogix oraz rozwiązaniu Midrange Solution można w łatwy sposób sprostać wyzwaniom stawianym przez współczesny przemysł maszynowy.


 • Współpracujemy z:
 • rockwell-logo.gif

 • prosoft-logo.gif

 • logo_ewon_szary_.gif
 • kepware-logo.gif
 •  hilsher_-_szary.gif

 

 • DKC_logo_szare.gif